Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çeşitlerinin, isimleri, mantar

Mantar Çeşitlerinin İsimleri

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mantar Çeşitlerinin İsimleri

Mantar çeşitlerinin isimleri - Mantar çeşitleri

Mantarlar maya mantarları, küf mantarları, şapkalı mantarlar ve enfeksiyon yapan mantarlar olarak gruplandırılır

Maya mantarları; genellikle tek hücreli organizmalar olup, hücre çeperleri kitinden yapılmıştır Mayaların en önemli özelliği eşeysiz üremelerinin tomurcuklanma yolu ile olmasıdırÖzellikle şekerli ortamlarda, toprakta, hayvan atıklarında bol miktarda görülür Hamurun mayalanmasında, bira üretiminde maya mantarlarından yararlanılır

Küf mantarları; çürümekte olan böcek, balık, kuş artıkları üzerinde saprofit olarak yaşarlar Eşeyli ve eşeysiz ürerler Besinlerin küflenmesine neden olurlar Mantarların sporları peynir, salça, ekmek, limon ve yemekler üzerinde çoğalarak besinlerin küflenmesine neden olur

Şapkalı mantarlar; genellikle ağaç altlarında, çayırlarda yetişen tipik şemsiye şeklinde olan mantarlardır Bu mantarların zehirli ve zehirsiz türleri vardır Zehirsiz türlerinin kültürü yapılarak kolayca yetiştirilir Şapkalı mantarlar; demir, bakır, fosfor, vitamin ve protein açısından zengin olduklarından besin olarak tüketilir

Enfeksiyon mantarları; insanda ağız ve boğaz hastalıkları, üreme organları ve deride enfeksiyonlara neden olan mantarlardır Bebeklerde görülen pamukçuk, saç dökülmesine neden olan saçkıran örnek verilebilir

Ülkemizde yetişen yenen mantarlar aşağıdaki gibidir:

Tirmit Çörek Mantarı

Kuzu Göbeği Mantarı

Doru Renkli Mantar

Çayır Mantarı

İstiridye Mantarı

Biftek Mantarı

Kükürt Mantarı

Karakız Mantarı

Pullu Mantarı

Sığır Dili

Dede Sakalı

Kayın Mantarı

Yumurta Mantarı

Borazan Mantarı

Kıvırcık Mantarı

İmparator Mantarı

Şemsiye Mantarı

Posteki Mantarı

Çam Kabara Mantarı

Kar Çanı

Bal Mantarı

Değişken Renkli

Kaypak Mantar

Melez Mantarı

Kaypak Mantar

Öküz Mantarı

Kuzu Mantarı

Domalan

Sütsüz Mantar

Kanlıca Mantarı

Alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com