Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
beklerken, hizmet, insanlar

İnsanlar Hizmet Beklerken...

Eski 08-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İnsanlar Hizmet Beklerken...

İnsanlar hizmet beklerken

Musul ulemasından “Feth-i Musulî” hazretlerine, bir gün talebesinden biri gelip;

- Efendim, bize zikir, fikir gibi bir vazife vermiyorsunuz, diye arz etti

Büyük veli;

- Evet yavrum, bilerek vermiyorum, buyurdu

- Sebebini merak ettim de hocam

Buyurdu ki:

- Evladım, zikir, fikir gibi nafile ibadetler, insanlara hizmet etme imkânı olmadığı zaman yapılır Allahın kulları hizmet beklerken zikir ve fikirle uğraşılmaz

Ve ilave etti:

- Zira bütün nafile ibadetlere verilen sevap, bir insanı sıkıntıdan kurtarmanın sevabı yanında, denizde damla gibi kalır

Gençliğin kıymetini bil

Bir gün de, sevdiği bir gence buyurdu ki:

- Gençlik çağı kazanç zamanıdır evladım Aklı olan, bu vaktin kıymetini bilip elden kaçırmaz

Delikanlı sordu:

- Ne yapmalıyım efendim?

- Önce İslâmiyeti öğren, buyurdu Sonra öğrendiklerinle amel et Kula yakışan, Rabbine ibadet etmektir

Genç adam;

- Efendim, ben ibadeti ihtiyarlayınca yapmayı düşünüyordum, deyince;

- İyi ama, ihtiyarlık herkese nasib olmaz ki, buyurdu Nasib olsa bile, gençlikteki gibi kolay ibadet yapılamaz

- Yapılamaz mı? Neden?

Hastalıklar başlar

- Çünkü ihtiyarlıkta gücü kuvveti gider insanın Hastalıklar başlar Bunun için gençlikte yapılan az ibadet, ihtiyarlıkta yapılan çok ibadetten daha faziletlidir

Bir gün de sohbetinde;

- Dünya ve ahiret saadetlerine kavuşmak için iki şey lazımdır, buyurdu

- Onlar nedir? dediler

- Birincisi, “Doğru îman”buyurdu Îman ve îtikat doğru olmazsa, kurtuluş olmaz çünkü

- İkincisi ne? dediler

- İkincisi de “Salih amel”dir ki, bu da ilimle olur, buyurdu Yani helali, haramı öğrenip ona göre yaşamaktır

Şöyle bitirdi:

- “Îman” ve “Amel”, iki kanat gibidir Cennete, bu iki kanat ile uçulabilir ancak

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com