Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
nedenleri, osmanlı, savaşları, sonuçları, venedik

Osmanlı - Venedik Savaşları Nedenleri Ve Sonuçları 1

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Osmanlı - Venedik Savaşları Nedenleri Ve Sonuçları 1

Osmanlı Venedik Savaşları - Osmanlı Venedik Savaş Nedeni - Osmanlı Venedik Savaşları Sonuçları - Osmanlı Venedik Savaşları Konu Anlatım

(1645 -1669)

-Orta çağ'ın en büyük denizci devletleri Cenevizlilerle birlikte Venedik devletiydi

-Osmanlı Devleti Ege ve Akdeniz'e açıldığı günden itibaren karşısında rakip olarak bu iki devleti buldu

-Yükselme Dönemi'nde bu devletlerin egemenliğindeki Karadeniz, Ege ve Akdeniz'deki yerleri çoğunu alarak denizlerde de üstünlüğü ele geçirdi

-XVII yüzyıldaki Osmanlı Venedik ilişkileri Akdeniz'deki Girit Adası odak noktası olmak üzere gelişti

-Girit Adası, Venediklilerin elindeydi iki devlet arasındaki ilişkinin ana nedeni, Akdeniz'de ekonomik ve askeri üstünlük kurma isteğidir

-Girit, Akdeniz'de stratejik bir konumdaydı

-Suriye, Mısır ve Kuzey Afrika'ya sahip olan Osmanlı Devleti'nin Akdeniz güvenliği için Girit Adası'nın da alınması gerekiyordu

-Osmanlı deniz ticaretine zarar veren Akdeniz'deki korsanların Venedik tarafından korunması üzerine Osmanlı Devleti Venedik'e savaş açtı (1645)

-Osmanlı Donanması Girit'in kuşattı Böylece Venedik ile savaş başladı Venedik'e papanın teşviki ile İspanya ve Fransa yardım etti

-Yapılan kuşatma ve savaşlar 24 yıl (1645 -1669) sürdü

-Köprülü Fazıl Ahmet Paşa zamanında Girit adası bütünüyle fethedildi (1669)

-Venedikliler barış istedi Yapılan antlaşma ile Girit Adası Osmanlı Devleti'ne katıldı

-Girit'in alınması ile Osmanlıların Akdeniz'deki egemenliği güçlendi Fakat Girit kuşatmasının çok uzun sürmesi Osmanlı maliyesini olumsuz yönde etkiledi

-Bu antlaşma 1684 yılında Venedik'in Kutsal İttifak'a katılması ile bozuldu

-Osmanlı Devleti daha sonra imzaladığı Karlofça Antlaşması'yla Mora Yarımadası ve Dalmaçya kıyılarını Venediklilere bıraktı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com