Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri > Salata & Meze

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
mimoza, salatası

Mimoza Salatası

Eski 06-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mimoza Salatası

Mimoza Salatası Tarifi - Mimoza Salatası Nasıl Yapılır - Mimoza Salatası Malzemeleri

MALZEMELER

patates

havuç

beyaz lahana (üzerine tuz serpip dinlendirin sonra hafifçe sıkıp kullanın)

haşlanmış yumurta (beyazını ince ince kıyın sarısını rendeleyin)

ceviz (salatanın tabanı ve üzeri için)

sosu:

ince kıyılmış dereotu

sarımsak

mayonez

katı yoğurt

tuz

toz halde limon tuzu (ben yarım limon suyu kullandım)

YAPILIŞI

Patates ve havuç haşlanıp rendelenir Yaklaşık 10 kişi için, ben 4-5 ufak boy patates ve 1 orta boy havuc kullandım

Beyaz lahanayı ince ince kıyıp tuzla hafifçe ovup sıkın

Yumurtalar katı olacak şekilde haşlanıp beyazı ve sarısı ayrı ayrı rendelenir (3 yum kullandım)

Sos için, yoğurdu bir kaç saat boyunca tel süzgecin içine koyduğum birkaç kat havlu kağıt ile süzdürdüm Diğer malzemeleri de ekleyip fazla karıştırıp sulandırmadan sosu hazırladım

Servis tabağına kelepçeli kalıbın çemberini yerleştirin ve bolca dövülmüş cevizi tabağa yayın Üzerine rendelenmiş patatesi yayıp çok hafifçe kaşığın tersiyle bastırın Üzerine bir kaç kaşık sostan sürün Havucu da rendeleyip aynı şekilde yayın ve yine sostan yayın Lahanaları da yayıp kalan sosu üzerine dökün Yumurtaların beyazını ve sonra da sarılarını ufalayıp salatanın üzerine yayın Salatanın üzerini bol cevizle kaplayıp bu şekilde 2-3 saat buzdolabında dinlendirin Servise yakın çemberi çıkarıp biraz daha buzdolabında bekletin, dilimleyerek servis yapın

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com