Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
olgusu, taşınma

Taşınma Olgusu

Eski 03-21-2012   #1
Şengül Şirin

Taşınma Olgusu

TAŞINMA OLGUSU

Taşınma olgusu, fizikte, kütle, momentum, enerji gibi bir cisim ya da niceliğin akışkan ya da katı bir ortam içinde ortamın her yerinde koşulların aynı olmaması nedeniyle yer değiştirmesi Örneğin, ortamdaki derişiklik farklılıkları ortamdaki çeşitli kimyasal türlerin birbirlerine göre yer değiştirmesi sonucunu doğurur; bu kütle taşınımı türü genellikle yayınım olarak adlandırılır Bir akışkan içindeki hız farklılıkları, momentum taşınması olgusunu ortaya çıkarır; bu olgu genellikle ağdalı akış olarak adlandırılır Sıcaklık farklarının etkisiyle enerjinin taşınması olgusu ise ısı i iletim olarak adlandırılır Bu üç taşınma olgusunun matematiksel betimlemeleri arasında büyük benzerlikler vardır; üç olgu çoğu kez birlikte ortaya çıkar Örneğin yanma olayında, akmakta olan ağdalı bir akışkan karışımı kimyasal tepkimelere uğrayarak ısı enerjisi üretir; bu enerji ısıi iletim yoluyla taşınır ve yayını m yoluyla birbirlerine karışan çeşitli kimyasal türlerin ortaya çıkmasına neden olur

Taşınma olgusu yalnızca kütle, momentum ya da enerji taşınımı olarak ortaya çıkmaz; açısal momentum, elektrik yükü, entropi ve başka nicelikler için de söz konusudur Taşınma mekanizmalarında nötronlar, iyonlar, fotonlar, asıltı (koloit) parçacıkları, iri moleküller ve başka parçacıklar yer alabilir Taşınma olguları çeşitli betimleme düzeylerinde öncelenebilir ; en alt düzey olan molekül düzeyinde, molekül çarpışmalarının neden olduğu taşınma olgusu ele alınır; en üst düzeyolan sanayi donanımı düzeyinde ise büyük düzenekler ya da aygıtlarda ortaya çıkan kütle, momentum ve enerji taşınımı ele alınır

Kaynak;AnaBritannica cilt 29 frmsinsinet için derlenmiştir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com