Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Psikoloji / Sosyoloji / Felsefe

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayna, teorileri

Ayna Teorileri

Eski 02-09-2010   #1
Yar'e

Ayna Teorileri

Bir gün bilge sayıp beni, gelse şakirdimin biri ve sorsa “Hayat nedir hocam?” diye Bir ayna bulur, aynanın önünden geçirerek onu: “Senin için sen varsan var olan, varlığı sana bağlı olmayan…” derdim

Bir gün bilge sayıp beni, gelse şakirdimin biri ve sorsa “Aşk nedir hocam?” diye Bir ayna bulur, aynadaki aksini işaretle: “Aynada kendini göremediğin zaman sana olan…” derdim

Bir gün bilge sayıp beni, gelse şakirdimin biri ve sorsa “Bencillik nedir hocam?” diye Bir ayna bulur, onu sınıfa tutarak: “Diğerlerini görememen…” derdim

Bir gün bilge sayıp beni, gelse şakirdimin biri ve sorsa “Kibir nedir hocam?” diye Bir ayna bulur, onu sınıfa tutarak: “Kendini ulu kavak, onları kabak filizi sanman…” derdim

Bir gün bilge sayıp beni, gelse şakirdimin biri ve sorsa “Akıl nedir hocam?” diye Bir ayna bulur, onu dört bir yana tutarak: “Bildiklerini gördüklerinle sınırlayan…” derdim

Bir gün bilge sayıp beni, gelse şakirdimin biri ve sorsa “Gönül nedir hocam?” diye Bir ayna bulur, onu tersinden tutarak yüzüne: “Sade görüneni değil, görünmeyeni de gören…” derdim

Bir gün bilge sayıp beni, gelse şakirdimin biri ve sorsa “Hayal nedir hocam?” diye Bir ayna bulur, onu rast gele tutarak manzaraya: “Gördüklerine inat, arzuladıklarını görmen…” derdim

Ve bir gün bilge sayıp beni, gelse şakirdimin biri ve sorsa “Ölüm nedir hocam?” diye İki ayna bulur, gören yüzlerini karşılıklı koyarak, aralarında duran varlığının sonsuz döngüsünü gösterir: “Gerçek sen hangisi?” diye sorardım ben de

Verilecek her cevap, yapılacak her hareket aynalara da yansıyacaktır elbet Her görüntü gerçekliğini iddia edecektir Hayat bu işte: Kocaman bir aldanış, sonsuz bir yanılsama Aldandıkça, yanıldıkça, çoğaldıkça yaşıyoruz
Haydi, örtün simsiyah örtülerle aynaları ve ölün

Alıntı

İmam Gazâli (ra)
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com