Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ağırlık, merkezi

Ağırlık Merkezi

Eski 10-14-2007   #1
[KAPLAN]
Icon47

Ağırlık Merkezi

Bir cismin ağırlığının uygulama noktasına o cismin ağırlık merkezi denir Ağırlık merkezi G harfi ile gösterilir Bazı geometrik şekilli türdeş cisimlerin ağırlık merkezleri aşağıda gösterilmiştir

Şekildeki karenin ve dikdörtgenin ağırlık merkezi köşegenlerinin kesim noktasıdır

çember

daire

küre

Çember, daire ve kürenin ağırlık merkezleri şekillerin geometrik merkezidir

Türdeş çubuğun ağırlık merkezi tam ortasıdır

Üçgenin ağırlık merkezi kenarortayların kesiştiği noktadır Kenarortayların kesim noktası kenarortayı köşeden 2, kenardan 1 birim uzunluğunda keser

Dikdörtgenler prizması veya küp şeklindeki cisimlerin ağırlık merkezi tam ortalarıdır Bu nokta aynı zamanda cisim köşegenlerinin kesim noktasıdır

şekil 1

şekil 2

Düzgün şekilli olmayan cisimlerin ağırlık merkezleri cisim iple tavana asılarak bulunur Şekil 1 deki cisim tavana asıldığında ağırlık merkezi ipin doğrultusu üzerinde bir yerde olur Böyle olmalıdır çünkü ancak o zaman net moment sıfır olabilir Aynı cismi şekil 2 deki gibi farklı bir noktadan asarsak ağırlık merkezi yine ipin doğrultusu üzerinde olacaktır İşaretlenen doğrultuların kesiştiği yer ise cismin ağırlık merkezidir

Yandaki şekilde kare ve dairenin ağırlık merkezleri G1, G2 ; ağırlıkları ise W1, W2 ile gösterilmiştir İki levhanın birleşmesiyle oluşan cismin ağırlık merkezi levhaların ağırlıklarının bileşkesi alınarak bulunur

Yandaki şekilde G1 merkezli daireden G2 merkezli küçük daire kesiliyor Oluşan yeni cismin ağırlık merkezi G noktasıdır G noktasının yerini bulabilmek için W1 ve W2 nin zıt yönlü paralel kuvvetlerin bileşkesine göre bileşkesi bulunmalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com