Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eğretileme, istiare

İstiare - Eğretileme

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İstiare - Eğretileme

İstiare - Eğretileme

istiare nedir - istiare sanatı - istiare örnekleri - istiare çeşitleri

"İstiare"nin sözcük anlamı "ödünç alma"dır

İstiare, bir varlığın geçici olarak başka bir varlığın adını ya da özelliğini almasıdır

Yalnız "benzeyen" ve "kendisine benzetilenin" olduğu bir benzetmede bu iki öğeden biri kaldırılırsa istiare ortaya çıkar Bu tanım kısaca; "Taraflarından biri kaldırılmış beliğ teşbihe istiare denir" biçiminde verilir

Örnek:

Melek kızım ağlamış mı?

"Melek kız" sözü bir beliğ teşbihtir

Bu cümle "Meleğim ağlamış mı?" biçiminde söylenirse "meleğim" sözünde istiare olur
istiare, kendisine benzetilenin söylenip söylenmemesine göre "açık istiare" ve "kapalı istiare" olarak ikiye ayrılır:

1) Açık İstiare

Benzetmenin öğelerinden yalnız kendisine benzetilenin söylenmesiyle oluşturulur

Örnekler:

"Ceylanım gel, gel!" dizesinde sevgili, "ceylan"a benzetilmiş ve yalnızca kendisine benzetilen (ceylan) söylenmiştir

Korkusuz birine "arslan", terbiyeli birine "koç", çok kurnaz biri için "tilki" denilmesi birer açık istiare örneği oluşturur

"Hangi dağda bulsam ben o maralı?"

2) Kapalı İstiare

Benzeyen söylenir, kendisine benzetilen söylenmez; kendisine benzetilenin bir özelliği belirtilir

Örnekler:

"Gözlerinden içti gönlüm neşeyi"

Bu dizede "neşe" içilebilecek bir şeye benzetilmiş, ama neye benzetildiği söylenmemiştir Kendisine benzetilenin özelliği (içilebilecek olması) verilmiştir

Benzeyen (neşe) ve kendisine benzetilenin özelliğinin (içti) söylendiği bu sanat kapalı istiaredir

"içimde damla damla bir korku birikiyor"

Bu dizede de "korku", damla damla olabilecek bir şeye benzetilmiş, ama neye benzetildiği söylenmemiştir

Aşağıdaki dizelerde de kapalı istiare vardır:

* "Minik fare kükredi"
* "Zamanın nabzını dinle"
* "Kaçırdım fırsatı gelmez elime"
* "Zeytin gözlüm, özlem ektim yollara"

Temsili İstiare

Bir kavramın kendisiyle benzerlik ilgisi olan varlık ya da kavramlarla anlatılmasına denir

Yahya Kemal'in "Sessiz Gemi" adlı şiiriyle "ölüm" kavramını anlatması bir temsili istiare örneğidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com