Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
geçmiş, zaman, örnekleri

Geçmiş Zaman Örnekleri

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Geçmiş Zaman Örnekleri

Geçmiş Zaman Örnekleri

Geçmiş Zaman

Fiilin, hareketin geçmişte yapıldığını anlatan zamana denir Bu zaman kendi arasında ikiye ayrılır:
a) Görülen geçmiş zaman

b) Öğrenilen geçmiş zaman

a) Görülen Geçmiş Zaman Eki :

Bu ek, fiilin görülen geçmiş zaman çekimini yapar Şekil bakımından bildirme, zaman bakımından görülen geçmiş zamanı ifade eder Bu zamanın diğer bir adı da ?di'li geçmiş? zamandır

Görülen geçmiş zaman demek, meydana gelen olaya konuşanın bizzat şâhit olması, tanık olması durumunu ifade eder Kısacası görülen geçmiş zaman, şâhit olunan geçmiş zamanı ifade eder

Görülen geçmiş zamanın eki bugün; -dı,-di,-du,-dü,-tı,-ti,-tu,-tü şeklindedir

Bu çekim baştan beri iyelik menşeli şahıs ekleri ile yapılır Olumsuzu ise -ma,-me ile yapılır

bil-di-m de-me-di-m

bil-di-n de-me-din

bil-di de-me-di

bil-di-k de-me-dik

bil-di-niz de-me-diniz

bil-di-ler de-me-di-ler

b) Öğrenilen Geçmiş Zaman Eki :

Bu ek , fiilin öğrenilen geçmiş zaman çekimini yapan ektir Şekil olarak bildirme, zaman olarak öğrenilen geçmiş zamanı ifade eder Diğer bir ismi ?miş'li geçmiş? zamandır

Öğrenilen geçmiş zaman demek, sonradan öğrenilen zaman demektir Olayı sonradan duymuşsak veya biz onun sonradan farkına varmışsak bu çekimi kullanırız Hareket olduğu zaman görmemişsek, bunu sonradan başkasından duymuşsak veya sonradan farkına varmışsak bu çekimi kullanırız

Öğrenilen geçmiş zaman a nlatılan, nakledilen zamandır Bu zamanın eki -mış,-miş,-muş,-müş'tür Olumsuzu yine -ma,-me ekleri ile yapılır

Bu fiil şekli de zamir menşeli şahıs ekleri ile çekilir, çekim şöyledir:

sev-miş-im doğ-muş-um bil-me-miş-im

sev-miş-sin doğ-muş-sun bil-me-miş-sin

sev-miş doğ-muş bil-me-miş

sev-miş-iz doğ-muş-uz bil-me-miş-iz

sev-miş-siniz doğ-muş-sunuz bil-me-miş-siniz

sev-miş-ler doğ-muş-lar bil-me-miş-ler

Bugün çokluk birinci şahıslara -k, -k (ke) de sıçramıştır:

Sev-miş-i-k, al-mış-ı-k ? gibi Bu sıçrama ağızlarda çok görülür

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com