Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fikir, zikir, şükür

Zikir, Fikir, Şükür

Eski 09-08-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Zikir, Fikir, Şükür

Zikir, fikir, şükür

Zikir, fikir, şükür
Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ben ninemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken;

Çok eski zamanlarda bir çocuk varmış Bu çocuk ailesi ile birlikte bir orman köyünde yaşarmış Bu karagözlü çocuğun adı Emin’miş Emin’in bir küçük tayı varmış ve adı Kırtay imiş Küçük Emin küçük Kırtay’ı ile birlikte ormanda gezmeye çıkmış Gezerken gezerken orta büyüklükteki bir elma ağacından elma toplamaya başlamışlar Uzanamadıkları yerlere Kırtay’ın üzerine çıkarak ulaşmış Topladıkları elmaları yanlarındaki heybelere doldurmuşlar Kırtay da acıkmış olduğu için birlikte oturup ikişer tane yemişler Diğer elmaları evlerine götürmüşler Annesi bu elmaları görünce benim koca oğlum neler getirmiş diyerek çok sevinmiş Sonra heybedeki elmaları üçe bölmüş Bir parçasını eve bıraktıktan sonra diğer iki parçayı komşuları yaşlı ve çok sevimli Güler Teyzene ve arkadaşın Baran’lara götür demiş

Güler Teyze’nin kapısına gelince kapıya tık-tık vurmuş Biraz bekleyip ses gelmeyince tak tak tak diye daha kuvvetli vurmuş Yaşlı ve adı gibi güler yüzlü Güler Teyze aceleci adımlarla gelerek kapıyı açmış Yan komşunun küçük oğlu Emin’i elinde elma torbası ile görünce çok sevinmiş Küçük Emin’in başını okşayarak “hoş geldin Emin’ciğim nasılsın? Bana bir şey mi getirdin? Şakacı küçük Emin “Sana kurtsuz elmalar getirdim” diye nükte yapmış Bunu duyan Güler Teyze “ Ha Ha Ha” diye gülerek teşekkür etmiş

Daha sonra Baran’lara götüreceği elmaları ulaştırmak için Güler Teyze’den izin isteyerek yürümüş Baran’ların kapısına gelince kapıya tık tık vurmuş Kapıyı açan Baran Emin’i görünce “arkadaşım hoş geldin” diye selamlamış “Ooo bize bir şey mi getirdin?” deyince Küçük Emin “Evet ben bugün Kırtay ile birlikte ormandan elma topladım Annem size de gönderdi” Diye cevap vermiş Baran’ın Annesi Esra Teyze kapıda elma torbası ile bekleyen Küçük Emin’e teşekkür ederek içeri davet etmiş Fakat Emin annesinin beklediğini belirterek oradan ayrılmış

Emin eve döndüğünde Annesi kapının sesinden geldiğini fark ederek Emin’ciğim sana bir sürprizim var” demiş Sürprizlerden çok hoşlanan Küçük Emin büyük bir heyecanla annesinin yanına koşmuş ki ne görsün Annesi o çok sevdiği elmalı pastadan yapmış ve çay demlemiş bir şekilde kendisinin gelmesini bekliyormuş Tam elmalı pastayı yiyecekken küçük Emin “anne bir dilim kesermisin elmaları birlikte topladığım Kırtay’a götürmek istiyorum” demiş Annesi gülerek elmalı pastayı Kırtay’ın seveceğini sanmıyorum fakat madem külfetine birlikte katlandınız nimetlerini de paylaşın” diyerek bir dilim kesip kağıda sararak Emin’in eline vermiş

Elmalı pasta sarılı kağıt elinde ahıra Kırtay’ın yanına koşan Küçük Emin hemen kağıdın içinden elmalı pastayı çıkartarak uzatmış Şapur-şupur elmalı pastayı yiyen Kırtay hemen bitirip doymadığını göstermek için hemen yalanmaya başlamış Hatta Küçük Emin’i yalamaya başlamış Kendisini zor kurtaran Emin Kırtay’ın haline epey gülmüş Kırtay’ın annesi Gökkısrak bunların haline uzun uzun İhhiğ İhhiğ İhhiğ diyerek kişnemiş Gökkısrak her yeri bembeyaz dik duruşlu güçlü kuvvetli bir at imiş Koştuğu zaman arkasında tozu dumana katar yük taşımaya gelince de hiç hayır demezmiş

Tüm bunlar olurken küçük Emin annesinin sesiyle irkilmiş Oğlum Emin nerede kaldın çabuk gel! Hemen koşup eve girince Babası ve Dedesini de geldiğini görmüş Annesi onlara çay ile birlikte elmalı pasta ikram etmiş Emin’in çayını dolduruyormuş Emin pastayı ağzına atarken Dedesinin “Bismilahirrahmanhirrahim” dediğini duyunca hemen kendiside tekrar ederek happur-huppur yeyip bitirmiş Küçük Emin’in karnı doyunca aklına bir soru takılmış

Dedeciğim “Her zaman niye Bismilahirrahmanhirrahim diyorsun” Dedesi torunun bu sorusuna çok memnun olduğunu belirterek şu cevabı vermiş “Bismillah her hayrın başıdır Bismillah tükenmez bir hazinedir” Dedeciğim tam anlayamadım bana biraz daha anlatır mısın? dedi

Dedesi şöyle izah etmiş Sen elmaları Güler Teyze’lere ve Baran’lara götürdüğünde sana teşekkür ettiler mi? Evet tabi ki teşekkür ettiler Sen bir kul iken götürdüğün elmalar için bir teşekkür alıyorsun veya bekliyorsun değil mi? Fakat bu elmaların asıl sahibi ve yaratıcısı olan Yüce Allah’a teşekkür etmek gerekmez mi? Çünkü sen elmayı yalnızca topladın ne ektin ne biçtin en önemlisi yaratmadığın ve bir tablacı olduğun halde teşekkürleri aldın Yüce Allah‘da bizden bir teşekkür bekliyor Allah’ın bizden istediği fiyat üç şeydir “Biri zikir biri şükür biri fikirdir” İyice aklı karışan Küçük Emin dedesine bakarken dedesi açıklamalarını sürdürdü “Başta Bismillah zikirdir ahirde elhamdülillah şükürdür ortada Allah’ın bize verdiği nimetleri tefekkür etmek fikirdir”

İşte biz bunun için bir yemeğe işe ve olaya başlarken Bismillah diyor işin sonunda veya yemek bitince elhamdülillah diyoruz Küçük Emin hımmm şimdi anladım Dedesi imtihan etmek istercesine ne anladıysan anlat bakalım

Küçük Emin “çay içmeden önce BİSMİLLAH içtikten sonra ELHAMDÜLİLLAH çay içerken de çay’ın Allah’ın hediyesi olduğunu TEFEKKÜR edeceğiz” dedi ve çay içerken söylediği her şeyi uyguladı Sanki daha bir tatlıymış gibi oldu Çünkü tefekkür ederken 2 yerine 3 şeker attığını sonradan fark etti

Dedesi kucağını açtı gel benim karagözlüm badem içim çamfıstığım yavrum diyerek sarıldı Alnını ortasından şapur-şupur öptü Bu manzara karşısında anne ve babası da çok sevindi

Artık saat ilerlediği için annesi yatma zamanı geldiğini söyledi Küçük Emin Dedesini Nenesini ve babasını öperek annesi ile birlikte yatmaya gitti

E Cevat TUTAR

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com