Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayrımcılığa, eğitimde, karşı, mücadelesi, siyahların

Siyahların Eğitimde Ayrımcılığa Karşı Mücadelesi

Eski 12-22-2009   #1
Şengül Şirin

II Dünya Savaşı'ndan sonra Siyahlar arasında okuryazar oranı önemli ölçüde artış gösterdi ABD Yüksek Mahkemesi 1954'te okullarda Siyah öğrencilere ayrımcılık uygulanmasını anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yasakladı Beyazlarla Siyahlar'ın "birbirinden ayrı, ama eşit biçimde" gelişmelerine dayalı ırk ayrımcı uygulamaya kuramsal olarak son verildi Ne var ki, Güney'deki okullarda ayrımcılık hemen son bulmadı Yasalara karşın, özellikle Mississippi bu konuda direndi

Ayrımcılıkta direnen yalnızca Güney eyaletleri değildi Kuzey'de yaşayan binlerce aile, Siy ahlar'la bir arada olmalarını engellemek için, anakentlerdeki okullarda okuyan çocuklarını alarak banliyölerdeki okullara kaydettirdi Ne w York, Chicago, Washington ve Detroit gibi kentlerin göbeğindeki pek çok okul Siyah öğrencilere kaldı

1970'lerde eyalet mahkemelerinin kararıyla, öğrenciler ayrımcılık yapılan okullara gitmeye zorlandı Siyah öğrenciler beyazların, beyaz öğrenciler Siyahlar'ın okullarına taşındı Bu karar çok sayıda öğrenci velisinin tepkisine yol açtı Boston, Detroit ve Chicago gibi kentlerde şiddetli çatışmalar çıktı O tarihten sonra karma okulları özendirici, daha ılımlı yöntemler uygulandı 1970'lerin sonunda ve 1980'lerde bu gibi çabalar yoğunluğunu yitirdi

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com