Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çarşaf, geçer, ille, olmalı, pardesü, tesettür

Pardesü Tesettür Yerine Geçer Mi İlle Çarşaf Mı Olmalı?

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Pardesü Tesettür Yerine Geçer Mi İlle Çarşaf Mı Olmalı?

Pardesü tesettür yerine geçer mi ille çarşaf mı olmalı?

--Muhterem kardeşlerim! Bu konuda alimler toplanmışlar, müzakere etmişler, bir kitap yazmışlar Dün akşam elimdeydi, bu sabah da masamda duruyor, ciddî bir kitap Bizim fıkıh kitaplarından ben delilleri getirdim, burda bize derse gelen kadınlar daha önceden sormuşlardı Onlara eski senelerde söylemiştim

Çarşaf mecburiyeti yok dinimizde Cilbâb kelimesi var Kur'an-ı Kerim'de Bu cilbâbın ne olduğu hususunda ulemâmızın kavilleri çok muhteliftir "Omuzları örten bir başörtüden, topuklara kadar inen bir örtüye kadar, bu işi gören her kıyafete şamildir" diye ulemâmızın kat'î kanaati vardır Hanefî fakihlerinin, büyüklerimizin kanaati de budur

Binâen aleyh, İslâm'ın örtmesini emrettiği azalarını, altı görülmeyecek şekilde, münâsib bir bollukta, şeffaf olmayan bir kumaşla örtündüğü zaman tesettür yerine gelmiş olur İlle çarşaf olma mecburiyeti yoktur Ulemamızın, Hanefî fukahâsının, din alimlerinin, kitap yazmış, toplantı yapmış insanların genel kanaati budur

Bizim dinimiz tek bir model, tek bir kıyafet üzerinde durmuyor Zâten İslâm ülkelerinde de kıyafetler muhtelif Yâni aynı ölçüyü sağlıyor ama, formlar, şekiller farklı olabiliyor; örtünmeyi esas alıyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com