Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
değiştirilir, laf

Laf Nasıl Değiştirilir?

Eski 12-14-2009   #1
GöKKuŞaĞı

Laf Nasıl Değiştirilir?

Günlerden Pazar,ılık ve güneşli bir gün
Keyifli bir kahvaltı yapıp sokağa çıkıyorumİçimde dalga dalga bir sevinç,sebebini bilmiyorum

Herşey benimle birlikte bayram yapıyor sankiYolda,uzun zamandır görmediğim bir gençle karşılaşıp hal hatır sorduktan sonra;

-Amcana selam söyle,diyorumKendisini çok severim,bilirsinDelikanlı yüzüme şaşkın şaşkın bakıp:

-Amcam 4 ay önce öldü,diyorDuydunuz sanıyordum

Bir anda bütün neşemi kaybedip kanımın beynime çıktığını hissediyor,fakat bu arada amcasının cenazesine bile gittiğimi bile hatırlıyorum
Genç,bana "bunamış"falan dememeliBunun için lafı değiştiriyorum

-Öldüğünü biliyorum canım,diyorumHatta cenazesine dahi gitmiştimAma bilirsinki mezarlıklar ziyaret edildiğinde,orada yatanlara selam verilirKabrine uğradığında "amcana benim namımada selam ver"demek istemiştim

Delikanlı,herhalde ilk defa karşılaştığı bu selam şekli karşısında ister istemez"baş üstüne"deyip ayrılıyorBende derin bir nefes alıp yoluma devam ediyorum

Her Pazar olduğu gibi teyzemin evine uğrayacağımElini öpüp dertleştikten sonra her zaman olduğu gibi buzdolabını ziyaret ediyorumAğzının tadını bildiği için ,dolap birbirinden nefis şeylerle doluBu arada:
-Dün akşam çarpıntım vardı,diyorBu günlerde herhalde tıkanıp öleceğimYediğim nefis tatlıları bizim buzdolabındada görmek isteyişimin tesiriyle olmalı ki,yanlışlıkla;

-Allah hepimizegöstersin,diyorumÇok memnun olurum

Teyzem,sözlerimin tesiriyle donup kalmışken,birdenişin farkına varıyorumTatlılar mideme oturuyorNe diyeyim şimdi ona?Birkaç saniye düşünüp:

-Teyzeciğim yanlış anlama,diye lafı çeviriyorum"Allah göstersin diyorum"çünkü insanlar vardır ki,cenazesi bile kalkmadan ölüp gidiyorlarYani cesetleri bulunamıyorSevdiklerimizin eliyle,inşAllah cennete uğurlamak için"Allah hepimize göstersin"diyorumTeyzem başını sallayarak:

-Haklısın yavrum,haklısın,diyorO da bir nimet değilmi?Haydi bir tatlı daha yiyiverBaşıma gelenlere rağmen karnımı doyurup neşe içinde oradan ayrılıyorum

Pazar keyfim henüz tamamlanmamışİlerideki bir evin önünde gördüğüm kalabalığa yaklaşıp,çömelmiş vaziyette duran adama:

-Kolay gelsin,diyorumKimin düğünü bu?

Adam 2 metrelik boyuyla doğrulup tepemde solurken:

-Ne düğünü be adam, diye kükrüyorGörmüyormusun,cenaze kaldırıyoruz?!

Bir anda yumruk yemiş gibi olup kanımın tekrar beynime çıktığını hissediyorumAdam ise hızını alamamış olmalı ki kollarını sıvayıp üzerime üzerime geliyorKorkudan dizlerimin bağı çözülmemiş olsa,yeni bir 100 metre rekoru kırmam içten bile değilAma ne mümkün?Asırlık bir çınar ağacı gibi toprağa kök salmış,kımıldayamıyorumYapabileceğim tek şey,adam yüzümün şeklini değiştirmeden lafı değiştirmek

Kestirme bir cevap araken,bir yandanda fakir fukaraya adaklar adıyor ve sonunda:

-Yanlış anladın be ağabeyciğim,diyorumBilirsin ki ölüm iman sahipleri için cennete gitmeye vesiledirYani onlar için düğünden farksızdırBu yüzden sana"Kimin düğünü var?"diye sordum

Söylediklerim adamın aklına yatmış olmalı ki,birkaç saniye düşünüp:

-Kusura bakma arkadaşım,diyorCahilliğime verÖlen babam olduğu için bir anda sinirleniverdim işte

Yeniden dünyaya gelmiş gibi Allah'a şükrediyorumTekrar yürüyebilmek için kuvvet toplarken kendi kendime:

-Geveze adam,diye söyleniyorumSen neşelisin diye herkesinde öyle olmasımı gerekiyor?Çabuk eve yürü ve gidene kadarda kimseyle bir kelime bile konuşma

Cüneyt suavi
Kaynak: Kırk gram tebessüm kitabından

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com