Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Makaleler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alatlı, alev, felsefedüşüncelerimin, işığı

Felsefe-Düşüncelerimin İşığı,Alev Alatlı

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Felsefe-Düşüncelerimin İşığı,Alev Alatlı

Türk toplumunu, Türk toplumunun siyasetini, yaşanmışlılarını ve yaşanması muhtemel olan olaylarını, büyük bir duyarlılıkla, içtenlikle, sınırları çok uzaklarda olan bilgi birikimiyle ve vakur duruşuyla zihinlerimize kazıyan Türkiye’nin en önemli entelektüellerindendir

Aslında, günümüzde kalemi eline alan her kişiye entelektüel denildiği düşünülürse Alev Alatlı’ya daha farklı bir sıfat bulmak gerekir sanırım
Telefon ile aramaya karar verdim Bunun ne denli bir heyecan olduğunu anlatmak zor Ne kadar heyecanlansam da sonun da aradım Telefonu herkesten farklı olarak ‘Buyurun Efendim’ diye açan o ses benim bir yıldır kitaplarını okuyarak sohbet ettiğim üstadındı Benim heyecanıma karşılık onun beni sakinleştirme çabaları boşa gitmedi Heyecanı azalttıktan sonra biraz daha konuşarak telefonu kapattım

Telefonu kapatmam demek benim Alev Alatlı’nın kitaplarını da kapatmam anlamına gelmeyecek Çünkü onun iç dünyasını anlamak için defalarca, hakkını vererek okumak gerekir

Onun yazmış olduğu her şey çözülmeyi bekleyen bir sır gibidir Eğer tam kavrayamazsak ne demek istediğini anlayamayız

Alev Alatlı, ‘Parmağıma değil, gösterdiğime bakın’ der bir kitabının başında

Bunu yapabilmek için de yapıtlarını belirli zaman dilimlerinde tekrar tekrar okumalıyız ve çok iyi kavramalıyız onu
Sayın İsmail Yiğit’in deyimiyle ‘Alev Alatlı'yı okudukça ülkenize ve dünyaya dair ne kadar şeyi yanlış bildiğinizi öğreniyorsunuz
Dünyayı bilmeyen, dünyanın maskarası olur diyor ya Alatlı, işte onu okudukça maskara olmaktan kurtuluyorsunuz Bir okul yazar çünkü

İlk okunmaya başlandığında çok ağır olduğunu söyleyenler, bu yaşta başlanmaması gerektiğini söyleyenler, onu beğenmeyenler çıkacaktır karşımıza; ama bence bunlara hiç kulak asmamalı ve içselleştirmeye çalışmalıyız
Zaten bu tür yorumları yapan insanlar muhtemelen hiç Alev Alatlı okumamış ya da üstünkörü okumuş kişilerdir
Kitapların ‘ağır’(?) olmasının sebebi; çok sayıda yeni terimin görülmesi ve biraz önce de bahsettiğim gibi, Alev Alatlı’nın çözülmeyi bekleyen bir sır olmasıdır
O sır çözülmeye çalışıldığı zaman gerçekten bir çabanın ürünleri olduğunu görüyoruz İnanın bu gerçekten yaşanılacak en güzel olaylardan biri Niye Alev Alatlı diye sorulduğunda da vereceğim cevap aynen böyle oluyor
Bu duyguyu yaşamak, artık düşüncelerimin yeni yeni oluşmaya başladığı bir dönemde bir ışıkla karşılaşmak ve o ışığın gözleri kör etmeden ışığa alışıp yolumu aydınlatmak İşte bunun için Alev Alatlı

Kısacası; yapıtları onu tanımayan kişilerce ne tür eleştirilerle karşılaşırsa karşılaşsın, ne kadar anlaşılmaz gelirse gelsin, arada bir ara vermeyi denesek bile yapıtlarını tekrar tekrar okumaya, kavramaya çalışmak gerek Çünkü bir kitap insana sadece vakit geçirmek için araç olmamalıdır

Cemil Meriç’in de deyimiyle ‘Kahramanlar, rüyalarımızda yaşadıkları ölçüde enteresandırlar İç ve dış dünyamıza ışık serpmeyen kitaptan bize ne?’
Metnin son cümlelerini üstada bırakarak bitirmek istiyorum

''İnanan insanlar daha uzun yaşarlar, inanan uluslar yaşayakalırlar
Sakin olmakta fayda vardır, dinlemeyi mümkün kılar
Felaketlere takılıp kalmayın ve asla vazgeçmeyin öğrenmekten"
(Alev Alatlı, Rüyâ)

Cansu Demirci

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com