Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alan, hikayeleri, osmanlı, veren

Veren De O Alan Da O - Osmanlı Hikayeleri

Eski 10-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Veren De O Alan Da O - Osmanlı Hikayeleri

Veren de O alan da O!

Sultan Selîm Han Mısır’ı zaptettiği zaman, Cumâ namazını Ezher Câmiinde kıldı Namazı kıldıran hatîb için yüz altın bağışladı Bunu önceden öğrenen hatîb, o gün Cumâ namazını kıldırma sırası kendisinde olan diğer hatîb arkadaşından izin almıştıNöbetini devreden hatîb, diğer arkadaşının altınlara kavuştuğunu görünce, söylenmeye başladı O sırada orada bulunan Abdülvehhâb-ı Şa’rânî aralarına girip, nöbetini veren hatîbe;

- Sana kısmet değilmiş

- Üzülme! Allahü Teâlâ bunu sana kısmet etmemiş, dedi O da;

- Rızkımın kesilmesine bu arkadaşım sebep olduğu için kızıyorum, dedi Şa’rânî hazretleri de;

- O sebep oldu görünüyorsa da, aslında sebep o değildir Arkadaşın ilâhî kudretin bir âletidir Adaleti kim hareket ettiriyorsa, hüküm onundur Yoksa âdaletin değildir Senin böyle söylemen, sopa ile dövülüp de, sopayı vurana değil sopaya kızan adamın hâline benziyor

“Savunacak halim yok!”

Hani sen her Cumâ hutbelerinde; “Vallahi veren de Allahü teâlâdır, alan da Yükselten de Allahü Teâlâ’dır, alçaltan da” demez miydin? Şimdi niçin bunun tersine göre hareket ediyorsun?” deyince, o hatîb;

- Üstâdım! Bu sözler karşısında aciz kaldım Hüccet ve isbâtlarınla beni susturdun, diyerek oradan ayrıldı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com