Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arasındaki, denklem, fark, ile, özdeşlik

Denklem İle Özdeşlik Arasındaki Fark

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Denklem İle Özdeşlik Arasındaki Fark

Denklem ile özdeşlik arasındaki fark

Başlığın diğer anlamları için Denklem (kimya) sayfasına bakınız

Denklem, iki niceliğin eşitliğini gösteren bağıntıdır Araya (=) işareti konularak ifade edilir Denklemlerde eşitlik değişkenlerin belirli değerleri için sağlanır Değişkenlerin her değeri için geçerli olan eşitliklere özdeşlik denir

(x + y)² =x² + 2·x·y + y² özdeşlik x² - 3·x + 2 = 0 ise bir denklemdir x² - 3·x + 2 = 0 denklemi sadece x = 1 ve x = 2 sayıları için doğrudur, diğer değerler için yanlıştır Özdeşlikte ise her x ve y değeri için eşitlik doğrudur Denklemlerde değişkenlerin en büyük kuvveti denklemin derecesini gösterir Her terimin derecesi aynı olan denklemlere homojen denklem denir ax²+bx+c a≠0 şartlarının sağlanması gerekmektedir

Yüzey denklemi

Üç boyutlu uzayın herhangi bir P noktasının koordinatları x,y,z ise, f (x,y,z) = 0 şeklindeki denklemlerdir

Eğri denklemi

Eğri, tarifinden dolayı iki yüzeyin arakesiti bir eğridir f(x,y,z) = 0 ve g(x,y,z) = 0 yüzey denklemleri bir arada eğri denklemi verir İki boyutlu uzayda x ve y gibi iki değişkenle meydana gelen denklemler bir eğri denklemidir:

y² = 2x, y = 3x, x² + y² = 1

birer eğri denklemidir

Cebirsel denklem

Terimleri cebirsel fonksiyonlardan meydana gelen denklemlerdir

Denklem sistemi

Ortak çözümleri olsun veya olmasın iki veya daha fazla denklemler grubu

Lineer denklem

Değişkenleri birinci dereceden olan cebirsel denklem Mesela;

3x + y = 5, 8x + 9 =3

gibi1 ile 5 arasında bir kökü vardır

İkinci derece denklem

x1 + ax + b = 0 denkleminin en çok iki kökü bulunur Bu kökler

Gerçek çözümün olması için karekök altındaki ifadenin negatif olmaması gerekir Eğer kökün altındaki ifade sıfırsa, kök tek olarak iki katlı ortaya çıkar Negatif ise gerçek kök yokturKöklerin değişkenlerden bağımsız olma durumunda ise tek katlı değişken kare kökün kuvveti diğer kökü etkilemekte, sayısal değer olarak bir alt dereceden tatbik edilen formülasyona bağlı kalınmaktadır

ikinci dereceden denklem formülü

ikinci dereceden denklem formülü şudur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com