Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
biyolojinin, insanlığa, katkıları

Biyolojinin İnsanlığa Katkıları

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Biyolojinin İnsanlığa Katkıları

Biyolojinin insanlığa katkıları

biyologlar,insanların daha önce yaşadıkları olayların anımsanmasının nedenleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyoryapılan çalışmalarla öğrenme ve hatırlamanın artırılması için ne tür ilaçlar gerektiği araştırılıyorbu ilaç firmasının gönüllüler üzerinde yaptığı araştırmaların umut verici olduğu bildiriliyor

profwalter gehring in araştırma ekibi sirke sineğinin genlerini değiştirerek ömğrlerini uzatmayı başardısirke sineği için aldıkları sonucun diğer canlılar için de geçerli olcağını düşünerek fare ve tavşanlarla benzer deneyler yapmaya çalışıyor

20 yy başlarında çiçek,verem,veba gibi hastalıklar kitle halinde ölümlere ve sakatlılara sebep oluyordugünümüzde ise biyolojik gelişmelerşn sağladığı koruyucu sağlık hizmetleriyle bu hastalıklar yok olmak üzeredirbelki de 21yy da sadece tarih kitaplarında okunacak birer bilgi olarak kalacaktır

gebelik süresi ortalama 20 hafta olan bir keçi yavrusu 17 haftada keçinin rahmşnden alındıbu yavru,hazırlanan yapay rahme konularak 3 haftada gelişmesini tamamladıbu yapay rahim içinde erken doğan bebeklerin(prematüre)yaşatılıp geliştirilmesi çalışmaları sürüyor

1997 yılı sonunda rusya 'viroloji ve biyoteknoloji bilim merkezi'

yapay ortamda insan derisi üreterek patent aldıbuna göre,insandan alınan 1 santimetrekarelik deri özel besleyici bir ortam içerisine konuluyorbu ortamda 10 günde yeni deri hücreleri yetişiyoryetişen hücre miktarı insan vücudunda 1 metrekarelik deri yüzeyinin tedavi edilebilmesini sağlayacak kadar oluyoryetişen hücre kitlesi jel şeklinde vücudun yanmış kısmına sürülüyorbu hücreler,sürüldükleri yanık yada yara bölgesinde hızla çoğalarak o insanın derisi haline dönüşüyorböylece yara yada yanık izi kalmadan bozulmuş yer tamamen yeni deriyle kaplanıyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com