Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayırma, farkı, ile, kütle

Öz Kütle Farkı İle Ayırma

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yoğunlukları farklı olan iki maddeden oluşan karışım, öz kütle farkından yararlanılarak ayrıştırılır

Katı - katı karışımlarını ayrıştırmak için rüzgâr ya da bir sıvıdan yararlanılır Kullanılan sıvının yoğunluğunun katılardan birisininkinden büyük diğerininkinden küçük olması gerekir

Dikkat edilecek başka bir nokta ise iki katının da bu sıvıda çözünmemesi ve kimyasal değişikliğe uğramaması gerekir

Su ve zeytinyağı birbiri içerisinde çözünmez Bu iki madde karıştırıldığında öz kütlesi küçük olan sıvı diğer sıvının üzerinde toplanır Oluşan karışım bir huni yardımıyla ayrıştırılır Ayrıştırma işleminde öz kütle farkından yararlanılmış olur

Su ile zeytinyağı karıştırıldığında öz kütlesi büyük olan sıvı altta toplanır Musluk açıldığında su başka bir kaba alınır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com