Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kurumların, toplumsal, özellikleri

Toplumsal Kurumların Özellikleri

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Toplumsal Kurumların Özellikleri

Toplumsal kurumların özellikleri

Toplumsal Kurumların Hakkında Bilgi

1Her toplumsal kurumun kendine özgü yapısı ve kuralları vardır

2Toplumsal kurumlar ihtiyaçlardan doğduğundan, ihtiyaçların karşılanmasında işlevseldir Ancak zamanla bu işlevleri değişebilmektedir

3Toplumsal kurumlar her toplumda vardır Ancak toplumdan topluma ve zamanla değişme gösterirler

4Toplumsal kurumlar toplumların iskeletini oluşturduğundan, kurumların hızla değişmesi ya da değişmeye zorlanması bunalımlara yol açar

5Toplum bütünlük gösterdiğinden, kurumlardan birindeki değişme diğerlerini de etkiler Örneğin ekonomideki gelişme aile kurumunu çekirdek yapıya dönüştürmektedir

6Kurumların toplumdaki önem ve güç dereceleri birbirinden farklıdır Bazı toplumlarda din kurumu, bazı toplumlarda siyaset veya ekonomi kurumu etkili olabilmektedir

7Çağdaş toplumlarda bir kurumun bazı işlevlerini diğer kurumlar üstlenmiştir Örneğin ailenin bazı işlevlerini eğitim kurumu üstlenmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com