Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gecikme, kültürel, sosyolojide, uyum

Sosyolojide Kültürel Uyum Ve Gecikme

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sosyolojide Kültürel Uyum Ve Gecikme

Sosyolojide kültürel uyum ve gecikme

Maddi kültür öğeleri, insan emeğinin toplumsal gelişme süreci içinde gerçekleştirdiği tekniği, araç ve gereçleri ifade eder

Manevi kültür, toplumsal değerleri, bilgileri, kuralları, davranışları ve simgeleri kapsar

Maddi ve manevi kültür ögeleri sürekli etkileşim içindedir Örneği; karasabanla tarım yapan bir toplumda yerleşim birimleri küçük köylerdir Bu köylerde kent yaşamının ilişki, gelenek, görenek, adet ve davranışları görulmez Bu maddi kültürün manevi kültüre etkisini gösterir Aynı şekilde manevi kültürün maddi kültürede etkileri vardır

,

Maddi kültür öğeleri daha hızlı değişir Buna karşılık manevi kültür hemen gerekli uyumu yapıp değişemez Özellikle, her an teknolojik yeniliklerin ortaya çıktığı günümüzde, manevi kültür öğelerinin maddi kültür öğelerine uyumu geç ve güç olmaktadır Buna KÜLTÜR GEÇİKMESİ denir

Mesela cep telefonu, evet toplum olarak bu konuda maddi kültürümüz gayet ileri deyken bence manevi kültürümüz pek de gelişmedi Sokaklarda bağırarak cep telefonuyla konuşan insanlara mutlaka rastlamışsınızdır Bence cep telefonunda bizim manevi kültürümüz birazcık gecikmiş

,

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com