Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
buldu, terazisi, terazisini

Su Terazisini Kim Buldu , Su Terazisi Ne Demek

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Su Terazisini Kim Buldu , Su Terazisi Ne Demek

Su Terazisini kim buldu

Su terazisi, bir yüzeyin tam dikey yada tam yatay olup olmadığını tespit etmekte kullanılan bir kontrol aletidir Kontrol için aletin yapımında su kullanıldığı için bu adı almıştır Su terazisi genellikle inşaat ustaları ve mobilyacılar tarafından kullanılmaktadır Su terazisini kim icat etti? Su terazisini ilk olarak Mısırlılar bulmuşlardır Mısırlıların kullandığı A biçimindeki su terazisinde tepe noktasından sarkıtılan şakül ipinin A’nın bacaklarını bitiştiren yatay hattın tam ortasındaki markayla çalışması, A’nın oturduğu düzlemin tam yatay olduğunu gösteriyordu

1630 senesinde İtalyan astronomve katolik bir rahip olan Giovanni Battista Riccioli, iki cam tüpten dirseği bir hortumla birleştirerek ilk su terazisini yapmıştır Cam tüplerdeki su seviyesinin aynı olması, su terâzisinin yatay durduğunu gösteriyordu

Bunu, bir cam tüp içinde konulan su ile yapılan su terazisi takip etti Tüp içindeki suyun üstünde bulunan hava kabarcığı tüpün tam ortasında durduğu vakit, su terazisi yatay konuma gelmiştir Hava kabarcıklı su terazilerinin çok çeşitli maksatlara göre türleri de yapılmıştır Su terazileri yatay, dik ve kırk beş derece açıları gösterecek şekilde üç ayrı kabarcıklı su tüpünün karışımı şeklinde de

yapılmıştır En mükemmel su terazisi klinometre (meyilölçer) adı verilenidir Klinometrede düzlemin her yöndeki meyli açı olarak ölçülebilir Hava kabarcığı sıfır değerine getirilerek klinometre, basit su terazisi olarak kullanılabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com