Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
rüzgar

Rüzgar Nedir

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Rüzgar Nedir

Rüzgar Nedir

Yüksek basınçtan alçak basınca doğru olan hava hareketidir Birbirine yakın iki merkezde sıcaklık farkı oluşması durumunda görülecek ilk olay rüzgarın esmeye başlamasıdır

Rüzgarın Hızında Etkili Olan Faktörler:

1) Basınç merkezleri arasındaki yatay uzaklık: İzobarların sık geçtiği yerde yatay uzaklık azdır Bu sebeple sürtünme ile hız kaybı da azdır Bundan dolayı izobarların sık geçtiği yerde rüzgarın hızı fazla iken , izobarların seyrek geçtiği yerde hız azdır

2) Yer şekilleri: Yer şekilleri rüzgara yön verirken , aynı zamanda hızını da etkilerler

Örnek: Engebeli bir alanda rüzgarın hızı azalır

3) Dünyanın ekseni çevresindeki hareketi: Dünyanın dönüş hızının arttığı alanlarda rüzgarın hızı daha azdır Dönüşten kaynaklanan savrulma sebebiyle

4) Basınç farkı: Basınç farkı arttıkça rüzgarın hızı ve şiddeti de artar

* Rüzgarın hızını ölçen alete anemometre denir

* Rüzgarın hızı arttıkça;

- İç ısısı düşer ve soğuk rüzgar halini alır

- Geçtiği yerlerin sıcaklığını düşürür

- Buharlaşmayı arttırır Havanın nem açığı büyür

- Erozyonu arttırır

Rüzgarın Esme Yönünü Etkileyen Faktörler:

1) Basınç merkezlerinin konumu: Rüzgarlar her zaman yüksek basınçtan alçak basınca doğru eserler

2) Yer şekilleri: Sıradağlar, boğazlar, derin ve uzun vadiler rüzgarların gerçek yönlerini değiştirirler Rüzgarlar genellikle boğazlara, vadilere uygun eserler

Herhangi bir yerde rüzgarın yıl içinde en fazla estiği yöne hakim rüzgar yönü denir Hakim rüzgar yönü ile yer şekillerinin uzanış doğrultusu arasında bir paralellik vardır

3) Dünyanın ekseni çevresindeki hareketi: Bu hareketten dolayı rüzgarlar KYK’de sağa, GYK’de sola doğru saparak eserler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com