Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, hakkında, sensualizm

Sensualizm Hakkında Bilgi

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sensualizm Nedir

Felsefede Sensualizm Nedir

Bilginin duyumdan geldiğini savunan öğreti…

Bu öğreti, zihnin bir tabula rasa (boş bir kağıt) olarak görülmesinin sonucudur Duyumculuk bilgilerimizin usun uranı olduğunu savunan usçuluk ve doğuşumuzdan beri bizimle beraber bulunduğunu savunan doğuştancılık öğretilerine karşıt bir öğretidir Bilginin deneyden geldiğini, savunan ampirizm, duyumcu bir temel üzerinden yükselmiştir

Duyumculuk, antikçağ Yunan düşüncesinin bilgicilik akımıyla başlar Protagaras’a göre bilgimizin tek kaynağı duyumdur Duyumlarımızın dışında başka hiçbir bilgi edinilemez Bunun içindir ki ilk neden’i araştırmak boşunadır

“İnsan her şeyin ölçüsüdür” Atomav Demokritos, Epikuros gibi düşünürler de bu kanıdadırlar Duyumculuk temelde özdekçi bir öğretidir ve nesnel bir gerçekliğe dayanır Çünkü, duyumlar, dış dünyanın nesnel gerçekliğin imgeleridir Bilgi kuramının ilk ve sağlam kanıtı, bilgilerimizin biricik kaynağının duyumlar olduğudur İkincisi; duyum insana nesnel gerçeği bildirir Üçüncüsü; sağlam ve kuşkulanamaz kanıt da, pek açık olarak şöyle dile gelir; Nesnel gerçek özdeksel yapıdadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com