Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
denklemi, fotosentez, solunum

Solunum Ve Fotosentez Denklemi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

solunum denklemi nedir

fotosentez denklemi nedir

Oksijenli solunum denklemi

Glikoz + 6O2 ----------> 6CO2 + 6H2O + 38ATP şeklindedir

fotosentez denklemi

6CO2 + 6H2O Işık> C6H12O6 + 6O2

Solunum ve Fotosentez Canlı organizmalar temel olarak üç yolla enerji elde edebilirler

A-) Mitokondriyal solunum zincirileri ile

B-) Glikozun, glikozliz basamaklarında yıkılması sırasında

C-) Fotosentetik fosforilasyon ile

Mitokondri, içerisinde oldukça kompleks kimyasal reaksiyonları meydana getiren mükemmel bir organeldirFotosentez yapamayan canlı organizmalarda ATP üretimi kemosentez yoluyla yapılırYani kimyasal moleküllerin enzimlerle işlenmesiyleFotosentez yapabilen canlılar ise ATP lerini, ışık fotonlarından absorbe ettikleri enerjiyi kullanarak sentezlerlerFotosentezde ise iki devre vardırBu devrelerden birisinde ışık kullanılırken diğerinde kullanılmaz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com