Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bulunur, mitokondri, nerelerde

Mitokondri Nerelerde Bulunur

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mitokondri hangi Hücrede Bulunur

Mitokondri nerede bulunur

Mitokondri nerelerde bulunur

Memeli alyuvarı, bakteri ve mavi yeşil alglerin dışındaki bütün ökaryot hücrelerde bulunur Hücrede enerji üretimini sağlayan oksijenli solunumun merkezleridir Enerji gereksinimi fazla olan hücrelerde fazladır

Etraflarında hücre zarının yapısına benzeyen, ancak çift katlı olan bir zar sistemi bulunur Dış zar düz ve esnek bir yapıya sahiptir Gerektiğinde şişer ve büzülür İç zar yüzeyi artırmak için mitokondri sıvısına (matriks) doğru kıvrımlar yaparak krista denen zar kıvrımlarını meydana getirir

Oksijenli solunumda görev yapan ETS elemanları kristalar üzerinde bulunurken, kreps çemberi enzimleri sıvı kısmında (matriks) bulunurlar

Çok az miktarda DNA, RNA ve ribozom bulundururlar

Mitokondriler, gerektiği zaman bölünebilir, büyüyebilir ve kendileri için gerekli bazı proteinleri sentezleyebilirler Mitokondriler oksijenli solunumla ATP sentezlerken;

reaksiyonunu gerçekleştirirler

O halde mitokondriler; Organik bileşiklerin parçalandığı, oksijenin tüketildiği karbondioksitin üretildiği ve suyun oluştuğu ATP’nin üretilip depolandığı yerlerdir

Bunlardan oksijenin kullanılması ökaryotik hücrelerde sadece mitokondrilerde gerçekleşir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com