Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çalışma, çalışılır, ders, teknikleri, verimli, yöntemleri

En Verimli Ders Çalışma Yöntemleri Ders Nasıl Çalışılır Ders Çalışma Teknikleri

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

En verimli ders çalışma yöntemleri ders nasıl çalışılır ders çalışma teknikleri

Başarıya giden yolda ilk adım, kendinize açık bir hedef belirlemek

Öğrenmeye karşı istekli ve öğrenme için gerekli yeteneklere sahip olma, öğrenmede başarıyı etkileyen en önemli etmenlerdir Ancak, bazı yetenekli öğrenciler yeterince çaba gösterdikleri halde bekledikleri verimi alamamaktan yakınır Bu durum genellikle çalışma yöntemlerini kazanamamış olmaktan ileri gelir Verimli ders çalışma ve etkin öğrenmenin en temel koşulu bu konuda istekli ve kararlı olmaktır İsteklilik ve kararlılık, çalışma davranışlarınızı olumlu etkileyerek, verimli ders çalışmanızı ve etkin öğrenmenizi sağlayacaktır

İkinci olarak yapmanız gereker; kendi koşullarınıza göre bir çalışma sistematiği geliştirmek ve sistemli ders çalışma alışkanlıklarını kazanmaktır

VERİMLİ DERS PROGRAMI NASIL OLUŞTURULUR?

Ayları gösteren takvim edinmelisiniz

Ders çalışmaya ayırmayacağınız günleri (tatil, bayram vs) işaretlemelisiniz

Kendinizi bir hafta gözlemlemeli, en çok hangi zamanlarda verimli ders çalıştığınızı saptamalısınız

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-21-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Günlük program yaparken şu noktalara dikkat etmelisiniz:

Uykudan uyanış saati

Kahvaltının bitiş saati

Okul ya da dershaneye gidiş geliş saatleri

Yolda geçen süre

Yemek için verilen aralar

Çalışma için ayırdığınız süreler (başlama ve bitiş saatleri)

Dinlenme, eğlenme, TV seyretme gibi uğraşlar için saptanan zamanlar

Tekrarlar için ayrılan zamanlar

Ev ödevlerine ayrılan zaman

Uykuda geçen süre

Planlı çalışma: Hangi dersi ne kadar ve ne zaman çalışabileceğınızı, zamanı en verimli şekilde nasıl kullanacağınızı belirlemektir

En kullanışlı çalışma planı, haftalık çalışma planıdır Bu planı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, ders çalışmanızı engelleyecek etkenlerin en az olduğu saatleri saptamaktır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com