Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
demektir, ihracat

İhracat Ne Demektir

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İhracat Ne Demektir

İhracat ne demektir

İhracatın kapsamı

İhracat Nedir, Nasıl Yapılır

İhracat nedir ve ihracat nasıl yapılır konusunu anlatacağız bu makalede Bir ülkenin kalkınması için temel ekonomik gereksinimlerdendir dış ticaret Dış ticaret ise ithalat ve ihracat faaliyetlerini kapsar İhracatın yüksek olması, o ülkenin kalkınmışlık seviyesinin yüksek olduğu, o ülkede sanayinin gelişmiş olduğu ve refah seviyesinin iyi bir durumda olduğunu gösterir Nasıl insanlar çevresindeki insanlarla sosyal hayatta iletişim içerisinde ise, alış veriş yapıyorlrsa, ülkeler de dış ticaret ile birbirleriyle iletişim kurarlar, mal ve hizmet alış verişi yaparlar İhracat ile ilgili bu kısa girişten sonra, ihracatın tanımına ve ihracatın nasıl yapıldığına gelelim

İhracat Nedir

İhracat malların diğer ülkelere satılmasıdır en temelde İhracat bir ülkede bulunan malların ve ürünlerin (o ülkede üretilen ya da dışardan alınan bir mal da olabilir bu), döviz karşılığı diğer ülkelere satılmasıdır Bir ticari faaliyetin ihracat olabilmesi için, Türkiye’den o malın diğer ülkelerdeki bir alıcıya satılması, bunun karşılığında fatura kesilip, ödeme alınması ve gümrük beyannemelerinin düzenlenmiş olması gerekir İhracat yapılan ürünler diğer ülkere kara, hava ya da deniz yoluyla gönderilmektedir

İhracat Nasıl Yapılır

Öncelikle ihracatı tüm şirketler ya da TC kimlik numarası olan bireyler yapabilirler İhracat yapmak için ille de şirket olmak zorunlu değildir

İhracat yapmak için öncelikle bir ihracatçılar birliği üyesi olmanız gerekmektedir

İhracat yapacağınız ürünlerin gümrük beyannameleri gümrük müşaviri tarafından düzenlenir Bu nedenle ihracat yapmak için bir gümrük müşaviri ile çalışmanızda fayda var Gümrük müşaviri aynı zamanda sizi ihracatın nasıl yapıldığına dair bilgilendirir

Gümrük beyannameleri ile birlikte ihracatçı birliği’ne giderek, ihracat aidatı ödemeniz gerekir

Tabi ki ihracat yapmadan önce ihracat yapmak için yurt dışından müşteri bulmanız, daha sonra aranızdaki ödemenin nasıl olacağına (ihracatta ödeme şekilleri) karar vermeniz gerekir

Daha sonra ise malın nasıl teslim edileceğine karar verirsiniz (ihracatta teslim şekilleri)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com