Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, hakkında, konusu, mantığın

Mantığın Konusu Hakkında Bilgi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

“Nutuk” kavramından, yani “konuşmak”tan türeyen bir kavramdır Farabi için bu iç ve dış konuşma biçiminde gerçekleşir

“Mantık” hem bir bilime ad olarak, hem de bir düşünme tarzını belirtmek için kullanılır “Mantıktan nerelerden sorumluyuz?”, “Tüm bilimlerin genel yöntemi olarak, mantık kabul edilir” gibi cümlelerde mantık bir bilim anlamında kullanılır Diğer türlü ise “Söylediklerin akla mantığa uyuyor”, “Biraz mantıklı ol”, “Mantıklı düşünelim” derken ise mantık düşünme anlamında kullanılmıştır

Düşünme olarak mantık, mantık disiplinine bağlı değildir İnsanlar “mantık”ın bir bilim olarak kabul görmesinden önceki zamanlarda da mantıklı ve tutarlı düşünürlerdi Ama mantık, Aristoteles ile beraber bir bilim hâline gelmiştir

Terim olarak mantık, bilinenden yola çıkarak bilinmeyenin bilgisine ulaşmaya vasıta olan bir bilim ya da kurallarına uyulduğu takdirde zihni hataya düşmekten koruyan bir disiplindir Mantık, doğru düşünmeyi yanlış düşünmeden ayıran kurallar sistemidir

Mantık, formel bir bilimdir Yani biçimseldir Dış dünyadaki somut olaylarla ilgili değildir Mantığa konu olan kavramlar dış dünyada “şudur” ya da “budur” diye gösterilemez Bu nedenle düşüncenin bilimi olan matematik ve geometriye benzer Bu bilimlerin temelinde zaten mantıksal düşünme ve mantıksal akıl yürütme vardır

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com