Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
günü, kıyamet, leo, perutz, ustası

Kıyamet Günü Ustası - Leo Perutz..

Eski 11-08-2009   #1
Şengül Şirin

Kıyamet Günü Ustası - Leo Perutz..

Kıyamet Günü Ustası - Leo Perutz

Benim işim tamamlandı 1909 sonbaharının olaylarını, alabildiğine tuhaf bir ilişki içinde bulunduğum o trajik hadiseler silsilesini yazdım Bütün hakikati yazdım Hiçbir şeyi atlamadım, hiçbir şeyi saklamadım bunu neden yapacaktım ki zaten?

Böyle başlıyor Baron von Yosch'un, ünlü tiyatro oyuncusu Eugen Bischoff'un şaibeli ölümü etrafındaki esrarengiz gelişmeleri aktardığı anlatısı Bischoff, bu kanlı canavar'ın, bu heyula, bu dinlemeyen, yalnızca konuşan katil'in tek kurbanı olmayacaktır üstelik Baron hem dedektif hem de katil zanlısı rolünü oynarken, tüm karakterler psikolojik bir uçuruma sürüklenecektir Borges'in, Calvino'nun, Greene'in takdirini kazanan; Friedrich Torberg'in, edebi tarzını Franz Kafka ile Agatha Christie arasındaki gayri meşru beraberliğin muhtemel ürünü olarak nitelendirdiği Leo Perutz'un Türkçede ilk defa yayımlanan Kıyamet Günü Ustası adlı kitabı, dedektif öykülerinin seyrini değiştiren bir yapıt

26 Eylülden 30 Eylüle, yani ancak beş gün sürdü bu trajik hortlak hikâyesi Beş gün devam etti maceralı av, etten kemikten değil, geçmiş yüzyıllardan gelmiş korkunç bir hortlak olan, görünmez düşmanın takibi Kanlı bir iz bulduk ve onun peşinden gittik
hayal gücünün tahtı aynı zamanda korkunun da tahtıdır, ve her bir kurban, en korkunç kâbuslarına mahsus fenalıklarla, kendi Kıyamet Günü'yle karşılaşır Kahramanları uçuruma bakarlarken bile Perutz olayları şaşmaz bir elle idare eder
Harriet Patterson, The Independent

Yazar : Leo Perutz

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com