Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
biyografisi, kimdir, mahmut, makal

Mahmut Makal Kimdir - Mahmut Makal Biyografisi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mahmut Makal -Mahmut Makal Kimdir - Mahmut Makal Biyografisi

1930'da Aksaray'ın Demirci köyünde dünyaya geldi 1947'de Konya Ereğlisi'ndeki İvriz Köy Enstitüsü'nü bitirdi 6 yıl kadar köy öğretmenliği yaptı 1955'te Gazi Eğitim Enstitüsü'nden mezun oldu İlköğretim müfettişliği yaptı, 1971'de İstanbul Sağır ve Dilsizler Okulu'nda Türkçe öğretmeniyken görevi bıraktı 1971-1972'de "Bizim Köy Yayınları"nı çalıştırdı 1972'de Venedik Üniversitesi'ne Türk dili ve edebiyatı derslerdi verdi 1976'da Karadeniz Bakır İşletmeleri'ndeki görevinden emekliye ayrıldı 1945'te "Türk'e Doğru" ve 1946'da "Köy Enstitüsü" dergilerinde yayınlanan şiirleriyle yazmaya başladı Daha sonra Varlık dergisinde yer alan "köy notları" ile dikkat çekti 1947-1949 arasında öğretmenlik yaptığı köylerdeki gözlemlerini gerçekçi ve yalın bir dille anlattığı "Bizim Köy" adlı kitap 1950'de yayınlanınca büyük yankı uyandırdı Köy edebiyatı akımının çıkış noktası oldu ve yabancı dillere çevrildi Bu kitap nedeniyle tutuklanıp kısa süre cezaevinde kaldı

Meslek hayatı 17 yıl sürdü Kitapları ve düşünceleri yüzünden mahkemelerde yargılandı ve bir müddet cezaevinde yattı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfettişliği elinden alınarak tekrar öğretmenlik statüsüne indirildi ve Sağırlar Okulu'na atandı Eserlerinden bazıları Almanca, Rusca, Fransızca, İngilizce, Macarca, İtalyanca, Bulgarca, Lehçe, Romence ve İbranice gibi çeşitli dillere çevrildi Makal 1967'de Unesco tarafından dünya gençliğine örnek insan olarak seçildi

ESERLERİ :

•Bizim Köy (1950)

•Köylümden (1952) Hayal ve Gerçek (1957)

•Memleketin Sahipleri (1954)

•Kuru Sevda (1957)

•17 Nisan (1959)

•Köye Gidenler (1959)

•Kalkınma Masalı (1960)

•Eğitimde Yolumuz Nereye (1960)

•İplik Pazarı (1964)

•Kamçı Teslimi (1965)

•Ötelerin Havası (1965)

•Yer Altında Bir Anadolu (1968)

•Bu Ne Biçim Ülke (1968)

•Zulüm Makinesi (1969)

•Kokmuş Bir Düzende (1970)

•Karanlığı Zorlayanlar (1976)

•Köy Enstitüleri ve Ötesi (1979)

•Bir İşçinin Günlüğünden (1980)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com