Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
georg, hayatı, wittig

Georg Wittig Hayatı

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Georg Wittig Hayatı

Georg Wittig

Alman organik kimyacı (1897-1987)

Berlin, Almanya doğumlu, Wittig Marburg üniversitede eğitim gördü Freiburg (1937-1944), Braunschweig (1932-1937) çalıştı, Tübingen (1944-1965) 1965 yılında Heidelberg Kimya Enstitüsü, 1967 yılında emekli olana kadar da düzenlenen bir yazının müdürü oldu

Wittig Karbanyonlar kimyası, özellikle organik kimya alanında yaygın olarak çalıştı organik iyonlar gibi olumsuz ücret C6H5 CH2: Bu ​​çalışmada reaktif fosfor bileşiklerinin bir sınıf türü (C6H5) 3P keşfetti Bu tür bileşikler (ylides olarak da bilinir), C = CH2 vermek, CH2 grubu tarafından bir karbonil grubu, C = O oksijen değiştirmek mümkünWittig reaksiyon olarak bilinen bu reaksiyon,, gibi prostaglandin ve vitaminler A ve D2 gibi bazı doğal bileşikler, sentezini büyük önem taşımaktadır Wittig Aldol yoğunlaşma da yararlı bir yönetmenliğini formu keşfetti 1979 yılında Nobel kimya ödülüne layık görüldü

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com