Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hemodiyaliz, mesleği, operatörü

Hemodiyaliz Operatörü Mesleği

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hemodiyaliz Operatörü Mesleği

TANIM
Böbrek yetmezliği bulunan hastaların tedavisinde kullanılan hemodiyaliz makinesini sorumlu doktor nezaretinde veya kendi başına hazırlayan, hasta kayıtlarını tutan ve hemodiyaliz işlemlerini yapan kişidir

GÖREVLER
Hemodiyaliz operatörü iş güvenliğine ilişkin önlemleri alarak;
-Amirinden işle ilgili bilgileri alır,
-Çalışma alanının düzenini sağlar ve hasta gözlem/takip kayıtlarını tutar,
-Protokol ve hemodiyaliz malzeme kayıtlarını tutar,
-Hemodiyaliz makinesini hazırlar,
-Hastayı hemodiyaliz işlemine hazırlar,
-Hemodiyaliz işlemlerini yapar,
-Mesleki gelişimine ilişkin faaliyetleri yürütür

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

-Hemodiyaliz makinesi,
-Diyaliz membranları,
-A-V setler ,
-A-V Fistül iğneleri,
-Pansuman seti,
-Serumlar ve Kan ürünleri
-Hassas terazi,
-Ekg cihazı,bilgisayar,acil arabası,pansuman arabası,
-Elektrot,infüzyon pompası,
-Hasta yatağı,oksijen sistemi,beden derecesi,
-Steteskop,as prasyon sondası,
-Büstüri,defibrilatör,
-İlaç dolabı,tansiyon aleti,serum askısı vb
-Hastahane araçları ile hemodiyaliz seti,
-Katater, enjektör,flaster gibi hastahane malzemesi

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Hemodiyaliz operatörü olmak isteyenlerin ,
-Mekanik aletlere ilgi duyan,
-Sözlü ve yazılı yönergeleri anlayabilen ve uygulayabilen,
-Ellerini ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen,
-Dikkatli, ayrıntıları görebilen,
-Temiz, titiz ,
-Çabuk ve doğru karar verebilen,
-Güleryüzlü, sabırlı ve sorumluluk duygusu gelişmiş
kimseler olması gerekir

Kan ve solunum yoluyla bulaşan hastalıklar, kemik ve eklem hastalıkları, duyu organlarına ilişkin kayıplar, ağır kronik hastalıklar bu alanda çalışmaya engel teşkil etmektedir

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Hemodiyaliz operatörleri hastahanelerin diyaliz ünitelerinde görev yaparlar Çalışma sırasında genellikle ayaktadır Gece ve hafta sonu çalışma mesleğin yorucu yanlarındandır Çalışırken doktorlar, hemşireler, meslektaşlar , hastalar, hasta yakınları ve diğer sağlık personeli ile iletişimde bulunur

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu mesleğin çalışma alanı kamu ve özel hastaneler, Nefroloji alanında hizmet veren özel dal hastahane veya diyaliz merkezleri, çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında faaliyet gösteren özel dal hastahanelerinde açılan diyaliz merkezleri ile bağımsız bir bölüm olarak kurulan diyaliz üniteleridir
Sağlık sektöründe hizmet veren özel hastahanelerin sayılarında giderek artış olması ile beraber bu alanda istihdam olanaklarının arttığı gözlenmektedirİyi yetişmiş, nitelikli elemanların iş bulma problemlerinin olmadığı görülmektedirTeknolojik açıdan gelişmiş bölgeler iş bulma açısından daha avantajlıdır
Bu meslek kendi işini kurmaya elverişlidir ancak oldukça maliyetlidir

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi ,Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü HemodiyalizEğitim Merkezlerinde düzenlenen kurslarda verilmektedir

Bu kurslar bir sertifika programıdır Sağlık Bakanlığı, üniversitelerin tıp fakülteleri ile eğitim ve araştırma hastahaneleri ve kadrosunda nefroloji uzmanı olan kamu kurum ve kuruluşlarına ait hastahaneler bünyesindeki diyaliz merkezlerine eğitim yetkisi verebilir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liseleri veya sağlık hizmetleri yüksek okulu (Hemşirelik,) bölümlerinden mezun olanlar veya meslek yüksek okulları diyaliz teknikerliği bölümü mezunları , diyaliz operatörlüğü için başvuru yapabilirlerHemşirelik veya diyaliz teknikerliği bölümü mezunu olmak katılmak için ön şarttır

Diyaliz Operatörlüğü Sertifikası, hemodiyaliz eğitim merkezlerinde üç ay süreyle diyalizeğitimi görmüş olanlarla, sorumlu uzman, sorumlu hekim ve sorumlu hemşirenin müştereken vereceği, gereken yeterliliğe sahip olduğuna dair uygunluk yazılarıveya bir hemodiyaliz merkezinde aralıksız en az bir yıl çalıştığını belgeleyen sağlık meslek liselerinin hemşirelik bölümü ve sağlık hizmetleri MYO diyaliz bölümünden mezun olan diyaliz teknikerlerine, eğitim merkezlerinde yapılan teorik ve pratik sınavda başarılı olmaları halinde Sağlık Bakanlığınca verilir

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi; hemşirelik bölümü mezunları ile diyaliz teknikerliği mezunları için 3 ay pratik eğitim almak şeklindedir
Ayrıca yine bu okullardan mezun olanlara hemodiyaliz ve /veya diyaliz ünitesinde 1 yıl süreyle hemodiyaliz operatörlüğü alanında pratik olarak çalıştıklarını belgelemeleri halinde Sağlık bakanlığınca yapılan Hemodiyaliz Sertifikası alma sınavına katılmak ve kazanmak şeklinde bir süreç işler

Eğitim süresince ;

Hemşirelik ve diyaliz teknikerliği eğitiminde verilen bilgilerin yanısıra hemodiyaliz operatörlüğü mesleğinin içeriğinde teorik ve pratik olarak hemodiyaliz makinesinin hazırlanması, hastayı hemodiyaliz işlemine hazırlama, hemodiyaliz işlemlerini yapma konusunda bilgiler verilir
Bunların dışında; Diyaliz Nedir? Diyaliz komplikasyonları ve tedavileri nelerdir Periton ve hemodiyaliz makinelerinin özellikleri ve kullanılması, Kronik böbrek yetmezliği olan hastaların diyetleri, kullandıkları ilaçlarla ilgili bilgiler verilir

MESLEKTE İLERLEME

Meslekte ilerleme ancak hemodiyaliz merkezlerinde deneyim kazandıkça baş sorumluluğun artması şeklinde olmaktadır

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

EĞİTİM SÜRESİNCE

Herhangi bir kazanç söz konusu değildir

EĞİTİM SONRASI

Meslek elemanları kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak durumunda eğitim durumuna uygun bir kadro ile göreve başlarlar Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir

Özel sektörde ise çalışılan yer, tecrübe vb durumlara göre kazanç durumu değişiklik göstermektedir Asgari Ücretin 2-4 katı arasında değişmektedir

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com