Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatım, sanatı

Anlatım Sanatı

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Anlatım Sanatı

Anlatım Sanatı

Ünlü İngiliz yazarı Joseph Conrad, Arşimetin, kaldıraç ve dayanma noktası için söylediği sözü değiştirip anlatım için kullanmış: Bana sözcükleri yerli yerinde, güzel ve etkili bir biçimde kullanma gücünü verin, dünyayı yerinden oynatırım Kuşkusuz insanın duygu, düşünce, düş dünyasını devindirme anlamında söylenmiş bir sözdür bu Doğrudur da Sözcükleri özenle seçilmiş, yerli yerine oturtulmuş bir anlatımda bizi büyüleyen, sürükleyen bir tat, bir güç vardır Böyle bir anlatım becerisi nasıl kazanılır? Bunun yolu yordamı nedir? Elinizdeki kitap bu temel sorulardan yola çıkılarak hazırlanmıştır Anlatımı oluşturan, onu olumlu ya da olumsuz kılan tüm etkenler örneklerle gösterilmiştir Anlatım sanatının değişik yönlerini, değişik sorunlarını içeren alıştırmalara, uygulamalara yer verilmiştir Bu yolla bilgilerin, beceri ve alışkanlığa dönüştürülmesi amaçlanmıştır Kimler içindir bu kitap? Türkçeyi doğru, güzel ve etkili bir biçimde konuşmak, yazmak isteyen herkes için Ayrıca Türkçeyi kullanma yetilerini geliştirmek isteyen lise öğrencileriyle yüksekokul ve üniversitelerde Türkçe öğrenimi görecek öğrenciler için

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com