Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, ile, ilgili, nokta

Nokta İle İlgili Bilgi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Nokta İle İlgili Bilgi

Nokta ( )

* Cümlenin sonuna konur: Türk Dil Kurumu, 1932 yılında kurulmuştur

Saatler geçtikçe yollara daha mahzun bir ıssızlık çöküyordu

(Reşat Nuri Güntekin)

* Bazı kısaltmaların sonuna konur: Alb (albay), Dr (doktor), Yrd Doç (yardımcı doçent), Prof (profesör), Cad (cadde), Sok (sokak), s (sayfa), sf (sıfat), vb (ve başkası, ve benzeri, ve bunun gibi), Alm (Almanca), Ar (Arapça), İng (İngilizce)

* Sayılardan sonra sıra bildirmek için konur: 3 (üçüncü), 15 (on beşinci); II Mehmet, XIV Louis, XV yüzyıl; 2 Cadde, 20 Sokak, 4 Levent

UYARI: Arka arkaya sıralandıkları için virgülle veya çizgiyle ayrılan rakamlardan yalnızca sonuncu rakamdan sonra nokta konur: 3, 4 ve 7 maddeler; XII - XIV yüzyıllar arasında

* Bir yazının maddelerini gösteren rakam veya harflerden sonra konur:

I 1 A a

II 2 B b

*Tarihlerin yazılışında gün, ay ve yılı gösteren sayıları birbirinden ayırmak için konur: 2951453, 29X1923

Tarihlerde ay adları yazıyla da yazılabilir Bu durumda ay adların-dan önce ve sonra nokta kullanılmaz: 29 Mayıs 1453, 29 Ekim 1923

* Saat ve dakika gösteren sayıları birbirinden ayırmak için konur: Tren 0915'te kalktı Toplantı 1300 te başladı

Tören 1730'da, hükûmet daireleri kapandıktan yarım saat sonra başlayacaktır (Tarık Buğra)

* Bibliyografik künyelerin sonuna konur:

Agâh Sırrı Levend, Türk Dilinde Gelişme ve Sadeleşme Evreleri, TDK Yayınları, Ankara, 1960

* Beş ve beşten çok rakamlı sayılar sondan sayılmak üzere üçlü gruplara ayrılarak yazılır ve araya nokta konur: 326197, 49750812, 28434250310500

* Matematikte çarpma işareti yerine kullanılır: 45=20

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com