Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
beyitleri, farsça, figani

Figani Farsça Beyitleri

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Figani Farsça Beyitleri

Figani Farsça Beyitleri

Özgun buluşları, parlak düş gücü ve ince duygularıyla b ilinen Osmanlı divan şairi Figanî

Tıp öğrenimini yarıda bıraktığı sanılır Daha sonra İstanbul’a gelmiş, edebiyat çevrelerine girmiştir Genç yaşta içkiye kapılmış ve başıboş bir hayat sürmüştür Geçimini devlet büyüklerine yazdığı kasidelerden elde ettiği bağışlarla sağladiAmma ve lakin geçim sıkıntısından hiçbir vakit kurtulamadı

Sadrazam İbrahim Paşa’nın Budin’den getirtip Sultanahmet’teki Sarayı’nın önüne diktirdiği üç heykelle ilgili olarak yazılan ve Figanî’nin de mevcut olduğu bir toplantıda okunan;

dü ibrâhîm âmed be-deyr-i cihân

yekî büt-şiken şud yekî büt-nişân

“dünyaya iki İbrahim geldi

biri putları yıktı diğeri putları dikti”

(“cihan tapınağına iki ibrahim geldi; biri put kırıcı, diğeri ise put dikici oldu” diye de çevrilebilir”)

Manasına tekabul eden Farsça beyit O’na mal edildi Kendisini çekemeyenlerin sadrazama haber vermelerini takiben, Figanî evinden alınıp kırbaçlandı, bir eşeğe ters bindirilip dolaştırıldı ve asıldı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com