Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Halkla İlişkiler / Turizm ve İnsan Kaynakları / Ulaştırma

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bölümleri, rehberliği, turist, üniversitelerin

Üniversitelerin Turist Rehberliği Bölümleri

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

1989 yılında kurulan Ankara Üniversitesi Başkent Meslek Yüksekokulu bünyesinde, Turizm Rehberliği Programının ilk mezunlarını 1992 yılında vermesi ile turist rehberliği eğitiminin üniversiteler tarafının verilmesinin önü açılmıştır Ankara Üniversitesi’nden sonra farklı Üniversitelerin Meslek Yüksek Okulları bünyesinde rehberlik bölümleri açılmaya devam etmiş ve 2009 yılı itibariyle bu önlisans eğitimi 15 farklı üniversitenin 17 Meslek Yüksek Okulunda verilmektedir (Tablo 1)

2008-2009 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖNLİSANS PROGRAMLARI TABLOSU*

ÜNİVERSİTELER MESLEK YÜKSEK OKULU KONTENJAN

ANKARA ÜNİVERSİTESİ BEYPAZARI MYO 40

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ İZNİK MYO 30

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ YALVAÇ MYO 50

YALVAÇ MYO ( İÖ ) 50

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEK OKULU 45/27

FATİH ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEK OKULU 60/9

MARMARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MYO 30

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ANADOLU BİL MYO 120/14

ANADOLU BİL MYO (İÖ) 120/10

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEK OKULU 40/19

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ SAFRANBOLU MYO 80

SAFRANBOLU MYO (İÖ) 80

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MYO 40

SOSYAL BİLİMLER MYO (İÖ) 40

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ DERBENT MYO 50

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MYO 50

SOSYAL BİLİMLER MYO(İÖ) 50

BEYŞEHİR MYO 40

BEYŞEHİR MYO(İÖ) 40

SİLİFKE TAŞUCU MYO 60

SİLİFKE TAŞUCU MYO (İÖ) 60

MERSİN ÜNİVERSİTESİ ANAMUR MYO 50

İLKE EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI KAPADOKYA MYO 40/14

YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ VAN MYO 30

TOPLAM KONTENJAN 1295

YERLEŞEN ÖĞRENCİ SAYISI 963

Tablo 1 * ÖSYM 2008 yılı verileri

Turist Rehberliği alanındaki ilk Lisans eğitimi veren Yüksekokul ise 1997 yılında eğitim öğretime başlayan Erciyes Üniversitesi Nevşehir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’dur Bu okul çatısı altında açılan Turist Rehberliği Bölümü, Türkiye’yi tarihi, kültürü ve coğrafyasıyla en iyi şekilde tanıyan, iyi insan ilişkileri kurabilen, hoşgörü, nezaket, saygı, dürüstlük gibi temel sosyal değerlere sahip, liderlik ve temsil yeteneği olan nitelikli turist rehberleri yetiştirmeyi amaçlamıştır Bu yüksekokuldan sonra 4 Üniversite bünyesinde daha açılan yüksekokul ve fakültelerle turist rehberliği alanında lisans düzeyinde eğitim verilmeye başlanmıştır

2008 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI LİSANS PROGRAMLARI TABLOSU*

ÜNİVERSİTELER BÖLÜM ADI KONTENJAN

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SEYAHAT İŞL VE TURİZM REHB 72

SEYAHAT İŞL VE TURİZM REHBÖ ) 72

GAZİ ÜNİVERSİTESİ SEYAHAT İŞL VE TURİZM REHB ÖĞRT 82

NEVŞEHİR ÜNİVERSİTESİ TURİST REHBERLİĞİ 47

EGE ÜNİVERSİTESİ TURİST REHBERLİĞİ 52

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ TURİST REHBERLİĞİ 52

TOPLAM KONTENJAN VE YERLEŞEN 377

Tablo 2 * ÖSYM 2008 yılı verileri

Üniversitelerin Turist Rehberliği bölümlerinden mezun olmuş ve uygulama gezisini tamamlamış olan kişilerin rehber olabilmeleri üç şekilde gerçekleşebilir

a) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Kamu Personeli Dil Sınavı’ndan (KPDS) en az C düzeyinde başarılı olmak, (70 ve üzerinde puan almak)

b) Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan kursların seçme sınavlarının, yabancı dil kısmına katılarak başarılı olmak,

c) Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Rehberlik bölümü mezunları için düzenlenen müstakil yabancı dil sınavlarında başarılı olmak

Bakanlığımızca, Fakülte ve Yüksekokul Rehberlik Bölümü mezunlarına verilen kimlik kartı sayısı

YILLAR

REHBER SAYISI

2005

337

2006

194

2007

179

2008

177

2009

241

ÜNİVERSİTELERİN REHBERLİK BÖLÜMÜ MEZUNU OLUP REHBER OLMAYA HAK KAZANANLARIN HAZIRLAMALARI GEREKEN BELGELER

• Dilekçe

• 3 Adet Vesikalık Fotoğraf

• Nüfus Cüzdanı Onaylı Örneği (Muhtardan veya Noterden)

• Sabıka Kaydı Belgesi

• Diploma Örneği (Mezun Olduğu Okuldan veya Noterden Onaylı)

• Gezi Belgesi (Mezun Olduğu Okuldan veya Noterden Onaylı)

• Sağlık Raporu (Rehberlik Yapmasında Sakınca Olmadığına Dair)

• İkametgâh Belgesi

• Banka Dekontu

• KPDS Belgesi ya da Bakanlığın Açmış Olduğu Dil Sınavında Başarılı Olduğuna Dair Belge

Not: Rehberlik Kimlik Kartı Çıkartılabilmesi İçin Ziraat Bankası Heykel Şubesi DÖSİMM Turizm Gelirleri 3483170-5010 Nolu Hesabına 20 Türk Lirası

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com