Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bölgeler, nerelerdir, yağışlı

Yağışlı Bölgeler Nerelerdir

Eski 10-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yağışlı Bölgeler Nerelerdir

Yağışlı Bölgeler

Akdeniz Bölgeleri : 30° – 40° enlemleri arasında kışları yağışlı yazları kurak bir yağış rejimi gelişmiştir Bölge yazın subtropikal yüksek basınçların kışın ise batı rüzgarları ve geçici alçak basınçların etkisinde kalır Kış yağışları cephesel yağışlardır Dağlık alanlarda ise orografik cephesel yağılar görülür

Orta Kuşak Kıtalarının Doğu Kıyıları : Her mevsimi yağışlıdır Genellikle yağışlar cepheseldir Ancak yaz mevsiminde konveksiyonal yağışlar da görülür Soğuk su akıntıları bazı kıyılarda çöllerin gelişmesine neden olmuştur

Savan Bölgeleri : 10° – 20° enlemleri arasında kışların kurak yazların ise yağışlı geçtiği bölgelerdir Yaz yağışları konveksiynal yağışlardır Kış kuraklığının nedeni subtropikal yüksek basınç alanının Ekvator’a doğru kaymasıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com