Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
granat, grubu, madeni, özellikleri

Granat Grubu Madeni Özellikleri

Eski 10-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Granat Grubu Madeni Özellikleri

Granat Grubu Madeni özellikleri

Kimyasal Bileşimi, X3Y2Si3O12

Pirop ; Mg3Al2Si3O12

Almandin ; Fe3Al2Si3O12

Spessartin ; Mn3Al2Si3O12

Grossular ; Ca3Al2Si3O12

Uvarovit ; Ca3Cr2Si3O12

Andradit ; Ca3Fe2Si3O12

Kristal Sistemi, Kübik

Kristal Biçimi, Çok yüzlü (İcositetraedre; 24 yüzeyli, rhombododecaedre veya bunların kombinasyonu) kristalleri yaygındır

Sertlik, 6 - 75

Özgül Ağırlık, 36 - 43

Renk ve Şeffaflık, Pirop, almandin ve spessartin koyu kırmızı, kahverengi ve siyaha yakın; uvarovit yeşil; grossular kahverengi, mat yeşil ve beyaz; andradit sarı

Parlaklık, Camsı, reçinemsi

Ayırıcı Özellikleri, Sertliği, çok yüzlü kristal formu, özgül ağırlığı ve rengi

Bulunuşu, Metamorfik ve magmatik kayalarda yaygın olarak bulunan bir mineral grubudur Pirop, magmatik kayalarda ve özellikle de peridotit, serpantinit ve kimberlit türü kayalarda; almandin, sist ve gnayslarda; uvarovit, krom içeren serpantinitlerde; grossular ve andradit, metakarbonatlarda olusur Akarsu çökellerinde sıkça granat minerallerine rastlanabilir Bazı türleri süstaşı olarak kullanılabilir

Granat Grubu Madeni

Not : Minerallere ilişkin veri ve resimler MTA sitesinden alınmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com