Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
building, empire, state

Empire State Building

Eski 10-14-2009   #1
Şengül Şirin

Empire State Building

Empire State Building

New York'ta bulunan 102 katlı bu bina dünyanın en ünlü gökdelenidir Üzerindeki televizyon kulesi ile birlikte yüksekliği 448 metredir İçinde her gün en az 25000 kişinin bulunduğu bu bina, bankaların, satış merkezlerinin, her çeşit büroların, gazinoların, lokantaların olduğu bir ticaret merkezidir En üst katında gözlem evleri ile televizyonların alıcı ve verici istasyonları bulunmaktadır En alt katından en üst katına kadar 1860 basamaklı merdiveni vardır Merdivenden iniş yarım saati bulur! Bazıları ekspres olan, 74 adet asansörü vardır Bazen alt katların hizasına yağmur yağarken üst katların hizasına kar yağar
Gökdelenin inşaasına 1929 yılında başlanmış ve 18 ay kadar kısa bir sürede, 1931 Mayıs ayında bitirilmiştir Yapının inşaasında 60000 ton çelik kullanılmıştır

1961 yılında bir avukat, 65 milyon dolar ödeyerek yapıyı 99 yıllığına kiraladı O zamanki geliri yaklaşık 12 milyon dolar civarındaydı
Gökdelene 1945'te bir bombardıman uçağı çarpmış ve 13 kişinin ölümüne sebep olmuştu 1960'da tepeye bir fener yerleştirilmiş ve gökdelenin 160 kilometre uzaktan görülmesi sağlanmıştır
İnşaası 18 ayda tamamlanan bu harika eser, günümüzdeki en yüksek bina değildir Ancak çağımız inşaat teknolojisinin güzel bir örneği olarak hala ününü devam ettirmektedir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com