Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çocuklar, doğan, dokuzoğuzonuygurağaçtan

Dokuzoğuz-onuygur(ağaçtan Doğan çocuklar)

Eski 10-08-2009   #1
Şengül Şirin

Dokuzoğuz-onuygur(ağaçtan Doğan çocuklar)

DOKUZOĞUZ - ONUYGUR (Ağaçtan Doğan çocuklar)

Dokuzoğuzlar' ın ataları olan bir hakanın iki güzel kızı vardı Bunlar ancak tanrılara layıktı Babaları insanlardan ayrı bulundurmak için bu kızları, yaptırdığı bir kulenin içine koydurdu ve yalvararak tanrıyı çağırdı

Bunu üzerine tanrı bir boz kurt olarak geldi, kızlarla evlendi Tanrının bu kızlardan Dokuz Oğuz ile On Uygur evladı oldu Bunlar zamanla çoğaldılar

Bu Dokuzoğuzlar'dan türeyenler Kumlanco adı verilen ülkede oturdular Burada Hulin adında bir dağ vardı Bu dağdan Tuğla ve Selenka adında iki ırmak akardı Bu ırmakların arasında da iki ağaç vardı Bu ağaçların biri Kayın, öbürü de Çam idi Bir gece bu ağaçların üzerine gökten nur indi Gün geçtikçe ağaçlardan birinin karnı şişti Dokuz ay on gün sonra ağacın karnında bir kapı açıldı İçeride ağızlarında gümüş emzikler bulunan beş çocuk göründü

Daha cocuklar dogmadan bu agaclarin etrafinda gumusten bir daire turemisti Agaclardan muzik sesleri geliyordu Oradaki Dokuzoguzdan tureyen Türk'ler bu cocuklari buyuttuler, adlarini Sungur Tekin, Kutur Tekin, Tukak Tekin, Or Tekin, Bugu Tekin koydular Bunlar onbes yasina gelince, baba ve analarini sordular Halk onlari iki agacin yanina goturdu: Iste bunlardan bir babaniz, biri de ananizdir) dediler Çocuklar bu agaclara saygi gosterdiler (Sevgili anamiz ve babamiz) diye onlara sarildilar O zaman agaclar da dile gelerek evlatlari hakkinda hayirli duada bulundular

Nihayet bir gun halk toplanarak, Bugu Tekin' i hakan sectiler Cunku Bugu Tekin hem zeki hem de her boyun dilini, obalarinin sayisini biliyordu Bunun uc kargasi vardi ki her yerden olup biteni haber verirdi

Bugu Tekin bir gece ruyasinda, beyazlar giyinmis, elinde beyaz bir asa tutan ak sakalli bir adam gordu Bu adam fistik seklindeki (Yesim Tasi) denilen tasi gosterdi: (Turkler bunu ellerinde tuttukca dort bucaga hakim olacaklardir) dedi

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com