Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Genel Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
astim, ilaçlarinda, kortikofobi, kortizon, kullanma, sakin

Kortikofobi: 'Astim İlaçlarinda Kortizon Var, Sakin Kullanma!'

Eski 10-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kortikofobi: 'Astim İlaçlarinda Kortizon Var, Sakin Kullanma!'

Astim akcigerlerin hava yollarini (bronslari) tutan kronik (uzun süreçli) bir hastaliktir Ama sanildigi kadar korkulacak bir hastalik degildir Çünkü ilaç tedavisi ile hastaligin bulgulari tamamen kontrol altina alabilmek mümkündür

Ancak ne yazik ki, halk arasinda astim tedavisinde kullanilan ilaçlar hakkinda hastalari tereddüt içinde birakan, “ürtküten” ve hatta tedaviyi yarida birakmalarina neden olan çok yanlis bir inanis hakimdir: Astim ilaçlari içinde kortizon var, sakin kullanma !
Evet, astimda kullanilan anti-inflamatuvar ilaçlarin bir kisminin içinde, halk arasinda “kortizon” diye adlandirilan kortikosteroidler vardir Kortikosteroidler astim tedavisinin temel taslaridir Bu ilaçlar olmadan astim hastaligi kontrol altina alinamaz, ilerlemesi durdurulamaz Etkin bir astim tedavisi için öncelikle hastalardaki “kortikofobi” (kortizon korkusu) yenilmesi gereklidir
Vücudumuzdaki kortikosteroidler
Kortikosteroidler normalde vücudumuz tarafindan da salgilanan ve çesitli biyolojik fonksiyonlarin idamesi için gerekli olan maddelerdir Vücudumuz günde ortalama 3000-5000 mikrogram arasinda kortizon salgilar Bu deger “fizyolojik doz” olarak adlandirilir Disaridan, ilaç seklinde BU DOZU GEÇECEK SEKILDE VE UZUN SÜRELERDE verilen kortikosteroidler yan etkilere neden olur
Astim ilaçlari içindeki kortikosteroidler
Bunlar, hap ya da enjeksiyon seklindeki kortikosteroidlerden farklidir Dogrudan hava yollarina uygulanir Kan dolasimina geçen miktarlari çok düsüktür Ayrica; astim ilaçlari içindeki kortikosteroid dozu, günlük fizyolojik dozun çok altindadir
Bunu bir örnekle açiklayalim: Bir dozunda 320 mikrogram kortikosteroid bulunan astim ilacindan, “sabah 1 doz, aksam 1 doz” kullanmakta olan bir hasta günde 640 mikrogram kortikosteroid almaktadir Bu doz, günlük fizyolojik dozun yaklasik beste biri kadardir Hava yollarina degil de, dogrudan kan dolasimina verilmis oldugu varsayilsa bile, yan etkiye neden olmayacaktir
Sözün özü;
Astim ilaçlari içinde bulunan kortikosteroidler “sanildigi gibi” TEHLIKELI DEGIL, aksine astimin etkin kontrolü için ÇOK GEREKLI ilaçlardir
Kortikofobi nedeniyle tedavinin terk edilmesi, ilerleyen yillarda akciger hava yollarinda geri döndürülemeyecek hasarlara neden olacaktir Lütfen astim ilaçlarinizi düzenli ve dogru olarak kullanin

Dr Zafer Çaliskaner

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com