Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
athena`nın, partenon, tapınağı

Partenon Athena`nın Tapınağı

Eski 09-30-2009   #1
Şengül Şirin

Partenon Athena`nın Tapınağı

Partenon Athena`nın tapınağı

Partenon (Antik Yunanca: Παρθενώνας, Partenonas), Athena`nın tapınağıdır, MÖ 5 yüzyılda Atina Akropol`ünde inşa edilmiştir
Antik Yunan`dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir Dış cephesinde kullanılan heykeltıraşlığın Yunan sanatının en yüksek noktası olduğu düşünülür Dünyanın en büyük kültürel abidelerinden biri olarak Partenon, Antik Yunan`ın ve Atina demokrasisinin de sembolüdür Tapınak Dor üslubu ile inşaa edilmiştir
Partenon isminin Atena Partenos`ün kült heykelinden geldiği sanılmaktadır Bu heykel Fidias tarafından fildişi ve altın kullanılarak yapılmıştır, Athena`nın sıfatı partenos (παρθένος, bakire) tanrıçanın bekaretini simgelemektedir

Tarihi

Partenon, Perslilerin MÖ 480`de eski Athena tapınağını yok etmesinden sonra yapılmıştır Birçok Yunan tapınağı gibi Partenon da hazine olarak kullanılmıştır

MS 6 yüzyılda Partenon Bakire Meryem`e adanan bir kiliseye çevrilmiştir Osmanlı Devleti`nin fethinden sonra 1456 yılında ise cami olarak kullanılmaya başlanmıştır 1687`de Türkler burayı cephanelik olarak kullanmaya başlamış, Venedik savaş topu tarafından vurulmuştur Bu olay/patlama tapınağa ciddi biçimde zarar vermiştir
Yunan isyanı sırasında Yunanlılar tarafından savunma amaçlı olarak da kullanılmıştır 19 yüzyılda heykel parçaları Lord Elgin tarafından İngiltere`ye taşınmıştır ve şu anda Britanya Müzesi`nde sergilenmektedir Bu eserlerin Yunanistan`a gönderilip gönderilmeyeceği halen tartışılmaktadır

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com