Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Mühendislik / Mimarlık / Peyzaj Mimarlığı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatım, resimli, svideo

S-Video Nedir? Resimli Anlatım !

Eski 10-15-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

S-Video, ya da açık adıyla Separate Video, örneğin bilgisayarınızdan televizyonunuza “TV-Out” alabileceğiniz bir görüntü iletim biçimidir S-Video’yu ekran kartınızın arkasındaki veya dizüstü bilgisayarınızdaki çıkıştan tanıyorsunuz

Soldan sağa VGA, S-Video (mavi daire) ve DVI çıkışları
S-Video çıkışı ekran kartı dışında DVD oynatıcınızda da görebilirsiniz Dikkatli gözler, DVD oynatıcıdaki S-Video çıkışının, televizyondaki S-Video girişinin, ya da köşedeki elektronikçiden aldığınız S-Video kablosunun uçlarının dört pinli olduğunu farkedecektir S-Video standardında normalde parlaklık (aydınlanma) ve renkler için dört pin yeterlidir, ancak ekran kartları yine de 7 pinlik bir bağlantı noktası içerir ve aynı çıkıştaki ek pinlerden (birinden) kompozit çıkış da verir

Standart S-Video kablosu

Standart S-Video kablosu bir tür Mini-DIN kablodur 4 pinlik standart S-Video kablo ucu, ekran kartında gördüğünüz 7 pinlik çıkışa oturur ama 7 pinlik uç, dört pinlik çıkışa oturmaz Bu arabirimi kullanarak bilgisayarla en sık yapılan şey, TV-Out olarak adlandırılan, görüntüyü televizyona aktarma işidir
S-Video analog bir iletim standardıdır Yine analog bir sinyal olan kompozitten farkı, görüntüyü bir yerine iki kanaldan taşımasıdır Bir kanaldan aydınlık verisi iletilirken, diğer kanaldan renk verisi iletilir, buna uygun olarak da gördüğünüz dört pinden ikisi bu sözettiğimiz veri tiplerini iletir, diğer ikisi de bu pinlerin toprak bağlantılarıdır Kompozitte ise görüntü verisinin tamamı tek kanaldan iletilir Her iki arabirim de sadece görüntü iletir; sesi bunlar üzerinden aktaramazsınız

Görüntü kalitesiyle ilgili bir sıralama yapacak olursak, bugün en yüksek kaliteli çıkışın DVI, HDMI gibi dijital arabirimlerle sağlandığını söyleyebiliriz Bunun hemen arkasından, ana renk bilgilerinin ayrı ayrı iletildiği “komponent” çıkışlar gelir Standart VGA çıkışı böyle bir tür sinyal sağlar Eğer görüntü kaynağınız veya televizyonunuz bu arabirimleri sağlamıyorsa, S-Video’yu tercih etmelisiniz Zorunlu kalmadıkça kompozit çıkış kullanmayın
Son olarak, analog bir sinyal olduğundan S-Video da tabii HDCP desteklemiyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com