Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri > Kebap, Köfte & Et Yemekleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kısıryemek, köftesi, mercimek, tarifleri

Mercimek Köftesi &Amp; Kısır-Yemek Tarifleri

Eski 10-15-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mercimek Köftesi &Amp; Kısır-Yemek Tarifleri

Mercimek Köftesi:

1su bardağı kırmızı mercimek
1su bardağı köftelik bulgur
1tutam maydanoz
1/2 çay kaşığı karabiber
1çay kaşığı nane
2-3 çorba kaşığı salça (ben ev salçası kullandığım için extra tuz koymadım)
(Soğan yemediğim için soğanda kullanmadım )
1-2çorba kaşığı da sıvıyağ
1 limon

Kırmızı mercimeğimizi tencereye koyup üzerini su ile dolduruyoruz Mercimekler yaklaşık 15dk haşlanıyor Sonra üzerine bulguru ilave ediyoruzBirazda öyle pişiyor Pilav halini alan mercimek ve bulguru boş bir kaba alıp soğutuyoruz(10dk yeterli) Soğuduktan sonra sıvıyağımızı ve slaçamızı ekliyoruz karıştırıyoruzÇok kırmızı olmasın diye salçayı az kullandımve elimzde sıkarak şekil veriyoruz Hım limon sıkmayı unutmayalım

Afiyet olsun

Kısır:
3 su bardağı köftelik bulgur
3-5yaprak marul
1 tutam maydanoz
1-2 çorba kaşığı sıvı yağ
3 çorba kaşığı salça
1/2 çay kaşığı karabiber
1limon
4-5 ceviz
1 domates
1salatalık
1 çay bardağı sıcak su

-Bulgurumuzu bir kaba döküp sıcak su ile karıştırıyoruzve üzerini kapatıp şişmesi için bırakıyoruz Bulgur şişerken domates,salatalık,maydanoz ve marulumuzu küçük küçük,ince ince doğruyoruz Bulgurlar şiştikten sonra yağ,ve salça ile karıştırıyoruzkarabiber,kuru nane ve ezilmiş cevizlerimizi ekliyoruzSonrada doğradığımız marul vs onları katıp limon sıkıyoruz
Afiyet olsun

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com