Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
otelcilik, otelciliktürkiyede, oteller

Otelcilik-Türkiye'de Oteller ve Otelcilik

Eski 09-16-2009   #1
Şengül Şirin

Türkiye'nin ilk çağdaş oteli olan Pera Palas 1892'de açıldı Ortakları arasında ünlü demiryolu şirketi WagonsLits'in de bulunduğu bu oteli gene Beyoğlu'nda açılan Tokatlıyan ve Bristol otelleri izledi Ardından 20 yüzyıl başlarında Sirkeci'deki hanlar birer birer otele dönüştürüldü ve kentin birçok kesiminde yeni oteller açıldı İstanbul'u önce İzmir, daha sonra da öteki Anadolu kentleri izledi
Ankara'nın ilk modern oteli olan Ankara Palas 1928'de açıldıktan sonra Belvü Palas ve başka oteller hizmete girdi

Türkiye'de otelciliğin asıl gelişimi 1950' lerde başladı İç ve dış turizmin giderek önemli ve yüksek kazançlı bir işkolu durumuna gelmesi de bu süreci hızlandırdı 1954'te uluslararası oteller zincirinin bir halkası olan İstanbul Hilton açıldı Sonraki yıllarda da İstanbul Sheraton, Etap Marmara ve Ankara Hilton gibi büyük oteller hizmet vermeye başladı

1970'lerde İstanbul'da uluslararası kongrelerin giderek sıklaşması kongre turizmine hizmet verecek lüks otellerin birbiri ardı sıra kurulmasına yol açtı Bazılan henüz yapım aşamasında olan bu otellerin çoğu yerli ve yabancı kuruluşlarca ortak olarak yapılmaktadır

Otelciliğin bir işkolu olarak gelişimi bu alanda çalışacak personelin eğitimini de gerektirir Türkiye'de otelcilik ve turizm eğitimi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı otelcilik ve
turizm meslek liseleri ile Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'na bağlı Otelcilik ve Turizm Eğitim Merkezleri (ÖTEM) tarafından yürütülür

İlk otelcilik ve turizm meslek lisesi Ankara' da 196162 öğretim yılında Otelcilik Okulu adıyla açılmıştı 197374 öğretim yılında bu okulların adı "Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi" olarak değiştirildi 198384 öğretim yılında ise bazı derslerin öğretiminin yabancı dilde yapıldığı Anadolu otelcilik ve turizm meslek liseleri açılmaya başlandı Ankara, İzmir ve İstanbul'da düzenlenen ÖTEM kurslarında kuramsal derslerin yanında bakanlığın belirlediği otellerde uygulamalı dersler de yapılmaktadır

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com