Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Gezelim, Görelim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
akhisar, thyatira

Thyatira Akhisar

Eski 09-15-2009   #1
Şengül Şirin

Thyatira Akhisar

Thyatira Akhisar

Muhtemelen Lidya döneminde kurulmuş olan Thyatira, Antioküs’ ün yenilgiye uğramasından sonra selevküslerin eline geçmiş ve Bergama Krallığının bir parçası olmuştur Roma Egemenliği sırasında Hıristiyanlık burada hızla yayılmış ve Hıristiyanlığın ilk çağlara ait, Ege Bölgesinde bulunan yedi kilisesinden biri burada yapılmıştır Günümüzde Akhisar şehir merkezinde antik Thyatira’ya ait bazı kalıntıları görmek mümkündür

Yol üzerindeki Akhisar’da mola veren Patrik Hazretleri, burada bulunan ve Vahiy Kitabı’nda adı geçen yedi kiliselerden Akhisar’daki (Thyatira) kalıntıları gezdi
Vahiy Kitabı’na göre, Patmos Adası’nda Aziz Yuhanna’ya görünen Mesih İsa, sevdiği öğrenciye şöyle buyurdu: «Thiyatira’daki topluluğun meleğine yaz Gözleri alev alev yanan ateşe ve ayakları parlak tunca benzeyen Allah’ın Oğlu şöyle diyor:

`Senin yaptıklarını, sevgini ve imanını, hizmetini ve sabrını biliyorum Son yaptıklarının, ilk yaptıklarını aştığını biliyorum Ne var ki, sana karşı bir sitemim var: kendini peygamber diye tanıtan İzebel adlı kadını hoşgörüyle karşılıyorsun Bu kadın, öğretisiyle kullarımı saptırıp cinsel ahlaksızlıkta bulunmaya ve putlara sunulan kurbanların etini yemeye yöneltiyor Tövbe etmesi için ona bir süre tanıdım, ama ahlaksızlığından tövbe etmek istemiyor Bak, onu sıkıntı dolu bir yatağa atacağım; onunla zina edenleri de, onun yaptığı işlerden tövbe etmezlerse, büyük sıkıntıların içine atacağım Onun çocuklarını vebayla öldüreceğim O zaman bütün topluluklar, gönülleri ve yürekleri denetleyenin ben olduğumu bilecekler Her birinize yaptıklarınızın karşılığını ben vereceğim

Antik Thyatira’dan kalan bir yazıt

“`Ama size, yani Thiyatira’da bulunan diğerlerine, bu öğretiyi benimsememiş ve Şeytan’ın sözde derin sırlarını öğrenmemiş olanların hepsine şunu söylüyorum: ben gelinceye dek sizde olana sımsıkı sarılın Üzerinize bundan başka bir yük koymuyorum Ben Babam’dan nasıl yetki aldımsa, galip gelene, yaptığım işleri sonuna dek sürdürene ulusların üzerinde yetki vereceğimOnları demir çomakla güdecek,çömlek kaplar gibi kırıp parçalayacaktırGalip gelene sabah yıldızını da vereceğim Kulağı olan, Ruh’un topluluklara ne dediğini işitsin’» (Vahiy 2: 18-29)

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com