Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > İç Anadolu Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eğitim, karaman

Karaman Eğitim

Eski 10-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Karaman Eğitim

Karaman eğitim

Karaman eğitim

EĞİTİM

İlimiz tarihte, eğitim ve kültür alanında önemli bir merkez olmuş ve bu konumunu sürdürme çabasındadır İlde eğitimin istenilen düzeye ulaştırılması için her türlü kaynak seferber edilmiştir İlde okuma-yazma oranı % 98' dir

İlimizdeki ilköğretim ve ortaöğretim okullarında toplam 44570 öğrenci ve 2641 öğretmen bulunmaktadır

Öğretim kademelerine göre okullarımızın durumu şöyledir

Okul Öncesi

İl merkezinde 1 bağımsız ana okulu, 137 öğrenci, 6 öğretmen 1 Müdür Yardımcısı ile 5 şubede eğitim öğretim yapmaktadır İlimiz genelinde toplam 86 okulda (Özel Okullar dahil) 104 anasınıfı açılmıştır, bu sınıflarımızda 1560 öğrenciye, 75 öğretmen, 46 usta öğretici ile eğitim verilmektedir İlimiz merkezinde 1 anaokuluna ihtiyaç vardır

İlköğretim

İlimiz genelinde 103 birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu, 70' i müstakil sınıflı ilköğretim okulu, 2' si pansiyonlu ilköğretim okulu, 1 yatılı bölge okulu ve 4 özel ilköğretim okulu olmak üzere, toplam 180 okulda, 1515 şubede 1960 öğretmen ile 34258 öğrenci, 1218 derslikte eğitim öğretim yapmaktadır Bu okullarımızdan 163 okulumuz normal, 16 okulumuz ikili eğitim yapmaktadır

İlimiz merkezindeki 11 ilköğretim okulunda ( Atatürk, B Sıtkı Erdoğan, Bifa, Cumhuriyet, G Mustafa Kemal , İsmet İnönü, İstiklal, KOğlu Mehmet Bey, Mümine Hatun, Yem Sanayi ve Yılmaz Babaoğlu) ikili eğitim yapılmakta olup, bu okullarımız normal eğitme geçmesi için 130 dersliğe ihtiyaç bulunmaktadır

İlimiz genelinde 121 okulumuzdaki 2551 öğrenci merkez okullarına taşınmaktadır

İlimiz genelindeki ilköğretim okullarımızda (Köyde) 124 lojman bulunmaktadır

Ortaöğretim

İlimiz genelinde; 16 genel lisede 207 derslik, 220 şube, 6010 öğrenci 340 öğretmen ile eğitim öğretim, 11 meslek teknik lisesinde (Anadolu Öğretmen Lisesi dahil) 120 derslik, 113 şube, 2742 öğrenci, 266 öğretmen ile eğitim öğretim, 2 özel lisede 17 derslik, 5 şube, 94 öğrenci 15 öğretmen ile eğitim öğretim yapılmaktadır

İlimiz merkezindeki 3 genel lisede (Karaman Lisesi, Bifa Lisesi ve Fatih Lisesi ) ikili eğitim öğretim yapıldığından, normal eğitime geçmesi için, (Her sınıfa 30 öğrenci baz alındığında) 62 dersliğe ihtiyaç vardır İlimiz merkezinde 2 Genel Liseye ihtiyaç bulunmaktadır

Yaygın Eğitim

İlimizdeki 6 Halk Eğitim Merkezinde 57 öğretmen ile 132 kurs açılmıştır Bu kurslara 1577'si meslek , 829 sosyal ve kültürel, 252 si okuma-yazma kursu olmak üzere, toplam 5169 kursiyer katılmış ve 2352 kursiyer sertifika almıştır

Mesleki Eğitim Merkezinde 37 öğretmen ve 1 usta öğretici ile açılan 6 kursa 370 kursiyer katılmış 262 kalfa ve 108 usta öğretici yetiştirilmiştir 296 kursiyere ustalık belgesi verilmiştir Merkez bünyesinde 961 çırak, 1154 kalfa öğrenci kayıtlı bulunmaktadır Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde toplam 5469 kişiye hizmet verilmiştir İlimizde 4 motorlu taşıt sürücü kursu bulunmaktadır Bu kurslarda 32 öğretmen, 40 usta öğretici görev yapmaktadır 1900 kursiyere sürücü belgesi verilmiştir 3 bilgisayar kursu ve 1 ingilizce kursu 5 öğretmen, 9 usta öğretici ile 190 öğrenciye sertifika verilmiştir 6 dershanede, 60 öğretmenle 1450 öğrenci çeşitli sınavlara hazırlamıştır

2001-2002 Eğitim Öğretim Yılında eğitime açılan, Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezimizde, 18 öğretmen 80 zihinsel engelli öğrenciye eğitim vermektedir

Yükseköğretim

İlimiz Selçuk Üniversitesine bağlı olarak 1 fakülte (Karaman İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi), 2 yüksek okul (Karaman Sağlık Yüksek Okulu ve Karaman Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu), 3 meslek yüksek okulu (Karaman Meslek Yüksek okulu, Ermenek Meslek Yüksek okulu ve Kazımkarabekir Meslek Yüksek okulu) bulunmaktadır

İlimizde bulunan 1 fakülte ve 5 yüksekokulda 109 öğretim görevlisi görev yapmaktadır 4340 öğrenci öğrenim görmektedir Bütün Karamanlıların ortak arzusu, bu fakülte ve yüksekokulların ilde kurulacak bir üniversite (Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi) çatısı altında toplanmasıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com