Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Karadeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adı, geliyor, sinop

Sinop Adı Nereden Geliyor

Eski 10-13-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ben bir Sinop'luyumİtiraf ediyorum ki Sinop'a iki kere gittimAma gitmesem de görmesem de o benim memleketim İsterim ki bu konuda ben de bi şeyler soleyebilim:

Sinop adı nereden geliyorr?

Bununla ilgili kesin bi şey yok aslında!Kaynaklar farklı anlatıyor, efsaneler farklı anlatıyorYani hepsi olabilir:

1 Sinope, ırmak tanrısı Osopos’un mutlu bir hayat yaşayan güzeler güzeli kızıymış Güzelliği Tanrılar Tanrısı Zeus’un bile kendisinden geçmesine sebep olmuş Zeus aşkına karşılık vermesi halinde Sinope’nin her istediğini dile getireceğini söyleyince; Sinope kendisine dokunmamasını söylemiş korku içinde Tanrılar Tanrısı sözüne sadık kalarak, Sinope’yi alıp en sevdiği yerlerden olan Karadeniz’in cennete benzeyen yemyeşil kıyılarına bırakmış

Zeus Sinope’yi şimdiki Sinop ilimizin kıyısına bırakmış ki; Sinop’u bir kez gören herkes bu efsanenin doğruluğuna inanabilir Sinop, Türkiye’nin en kuzey ucu İnceburun’a dek uzanan kale-şehir olarak kurulmuşduğundan tarih boyunca işlek bir liman yaşantısı sürdüren, tersane şehri olmuştur

2 Sinop'un ilk kez Hititçe Sinova adı ile anıldığını Hitit kaynaklarından öğreniyoruz

3 Prof Yusuf Kemal Tengirşenk'in eşi Nazlı Tengirşenk, Sinop Halkevi yayınlarından Dıranaz dergisinde "American Journal of Phylology" adli, David M Robinson'ın yapıtından çevirilerinde, Sinop adinin Asurların ay ilâhı olan "Sin"den geldiğini bildirmektedir

4 Bazı kaynaklar Sinop adının ilk söylenişini Sinavur olarak ileri sürmektedir

5 MÖ 200 yıllarında yaşayan Skymnos, şiirlerinde Sinop adının Sinope adlı bir Amazon kraliçesinin adından geldiğini dile getirir

6 Suyun göğsü anlamında Farsça (Sine-i âb) dan Sınap şekline çevrilmiş ve böyle konuşulmuş deniliyor

Benim en çok hoşuma giden Zeus ile SinopeAma gerçekçi olmam gerekirse suyun göğsü de kulağa hoş geliyor PEKİ SİZİN EN ÇOK HANGİSİ HOŞUNUZA GİTTİ??

Ya da şöyle diyelim : SİZE EN GERÇEK GELEN HANGİSİ??

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com