Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Genel Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aldım, çarşıdan, tane

Çarşıdan Aldım Bir Tane!

Eski 10-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çarşıdan Aldım Bir Tane!

Çarşıdan Aldım Bir Tane!

Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane, bu nedir? Elbette nar! Çocukluğumuzun keyifli bilmeceleri arasında yer alan nar, şifalı bitkiler literatüründe de yerini koruyan bir meyvedir

Özellikle Anadolu'da bolca yetişen nar, Ortadoğu, Hindistan ve İran'da, yüzyıllardır ilaç niyetine kullanılıyor İltihap ve romatizma tedavisinde kullanılan bu meyve, tedavi edici güce sahiptir

Eski Mısır'da nar, din adamları tarafından kutsal olarak kabul edilirmiş Ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde nardan elde edilen nar ekşisi, başta salatalar olmak üzere, pek çok yemekte kullanılır Güneydoğu'da ise, nar suyu çok gözdedir

Narın faydaları:

Çarpıntıya iyi gelir

Mideyi kuvvetlendirir

İshali keser

Bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini deposudur

Boğaz, akciğer ve öksürüğe iyi gelir

Kozmetik ürünlerde, nar özü yaşlanmayı geciktirici olarak kullanılır

Kansere karşı koruyucu antioksidan özelliği vardır

Potasyum açısından zengindir

Vücudun savunma sistemini güçlendirir

Nar suyu özellikle cilt ve prostat kanserine karşı etkilidir

Damar tıkanıklığını azaltır

Tansiyon düşürür

Kabuğundaki su, ciltteki yaraları ve enfeksiyonu iyileştirir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com