Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
icat, keşif, matematik, midir

Matematik Bir Keşif Midir, Yoksa Bir İcat Mı?

Eski 10-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Matematik Bir Keşif Midir, Yoksa Bir İcat Mı?

Matematiğin Doğuşu

Keşfetmek ve icad etmek kelimelerinin öncelikle ne anlama geldiğini düşünmeliyiz İcad etmek bir sistemi yoktan var etmek, bir sistem kurmak, yaratmaktan geçer Fakat keşfetmek kelimesini olan birşeyi bulmak anlamına gelmektedir Şimdi bu anlamları karşılaştırdığımızda matematiğin keşfedildiğini düşünebiliriz Fakat matematiğin keşfedilmiş olması için başka birilerinin matematiği biliyor olması hatta matematiğin doğanın içinde olması ve göreceli olmadığını düşünmek durumundayız
Farzedelim ki dunya dışında yani uzayda da hayat var ve insanlara benzer yaratıklar var Bu yaratıkların da matematiği keşfettiklerini düşünelim Bana göre onların da makinalarını bilgisayarlarını çalıştırdığı ve bir temele oturttuğu bir sistem olmalıdır Fakat bu sistem matematikle alakasız bir sistem de olabilir Sayılar ve toplama çıkarma olmayabilir Yada şu açıdan düşünelim İnsanlığı daha en başlangıçtan sonra iki farklı dünyaya ayırsak acaba matematiği benzer olarak mı keşfederlerdi?
Bana kalırsa matematik bir icattır İnsanoğlu işini kolaylaştırmak ve bazı problemlerini çözebilmek için kendine bir sistematik kurmuştur ve o sistematiğe olayları uydurmak ister Aslında doğada olan olayları bir kalıba sokmaya çalışır Buna göre bir kuram atar ortaya ve adını matematik koyar Sayılar oluşturur işlemler yaratır Şekiller çizer ve onlar üzerinde uğraşmaya başlar O kadar güzel birşeyler icad ettiğini farkeder ki işin içine girdikçe yeni şeyler çıkar ve git gide daha karmaşık matematik formaları oluşturur Esas amaç doğada olup biteni sayılara dökebilme ve hesap yapma isteğidir
Matematiği ben harflerle çok benzer buluyorum “Matematik, evrensel bir dildir” Diye bir değim vardır Bu insanoğlu farklı dilde konuşabilir ama sayıları aynıdır işlemleri aynıdır demek ister Ama bu dünya üzerinde böyledir ki eğer varsa uzaylılarma iletişimimiz sayılar ve matematikle olması bana komik gelmektedir İnsanoğlu nasıl harfler çizmiş dilbilgisini oluşturmuşsa matematik te buna parelel bir icattır
Sonuç olarak matematik bize her nekadar keşif zaten var olan bir kuram olarak gelsede biraz düşündüğümüzde matematik insanoğlunun var ettiği mükemmel işleyen bir icattır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com